Comenius

Comenius (ang. Comenius programme) - część programu Socrates I i Socrates II oraz Lifelong Learning Programme dotycząca edukacji na obszarze Unii Europejskiej. Nazwę otrzymał na cześć żyjącego na przełomie XVI i XVII w. czeskiego pedagoga i filozofa, mieszkającego m.in. w Polsce w Lesznie - Jana Amosa Komeńskiego. Program jest realizowany z środków Unii Europejskiej.

Strona projektu

Comenius w XXIII Liceum Ogólnokształcącym 2012-2014

Wymiana polsko-francuska

W 2014/2015 kontynuujemy wymianę z Liceum Jacques Cartier w Saint-Malo we Francji. Jest to już trzecia edycja wymiany polsko- francuskiej ze szkołą w Bretanii. Wizyta francuskiej młodzieży w Lublinie miała miejsce w dniach 20-27 marca, a w czerwcu 04-13 nasi uczniowie pojechali do Francji.
Jak co roku atrakcją wymiany był bogaty program zwiedzania i zajęcia rekreacyjne przygotowane przez organizatorów. Uczestnicy wymiany mieli okazję nie tylko zwiedzać Saint-Malo - słynne miasto korsarzy czy Rennes-stolicę Bretanii, ale również degustować regionalne potrawy - "galette". Dla odważnych był test na ślimaki, małże czy ostrygi. Sportowym wyzwaniem w tym roku było nurkowanie (scuba-diving) w celu oglądania wraku statku w pobliżu wyspy Cézembre. Wycieczka do Cancale i wizyta na farmie ostryg umożliwiła nam poznanie hodowli ostryg, z której słynie to miejsce na cały świat. Niesamowitych wrażeń dostarczyła naszej grupie wycieczka do Mont-Saint-Michel i zwiedzanie opactwa oraz spacer po zatoce i doświadczenie ruchomych piasków. W drodze powrotnej do Polski, zwiedzaliśmy Paryż, podziwiając jego monumentalne budowle i chłonąc kosmopolityczny charakter tego miasta.
Nasza wymiana poza atrakcjami turystycznymi była niezapomnianą przygodą i doświadczeniem dla ciekawych ludzi i świata, którzy mieli sposobność nawiązania kontaktu z rówieśnikami z Francji oraz poznania francuskiej rodziny z bliska. Przede wszystkim była to okazja do sprawdzenia i udoskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim i francuskim w sytuacjach życia codziennego a także do świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w Europie.