Parlament Europejski

W dniach 6-7 marca jedna ze starszych ambasadorów Parlamentu Europejskiego, p. A. Łazarz wzięła udział w seminarium dotyczącym promocji Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w Brukseli. W seminarium uczestniczyli nauczyciele z 27 państw Unii Europejskiej. Program szkolenia obejmował warsztaty, prelekcje oraz zwiedzanie budynków Parlamentu. W ramach warsztatów nauczyciele poznawali różne metody nauczania, wymieniali się doświadczeniami i pomysłami w rozpowszechnianiu wiedzy o krajach Unii Europejskiej.

 

Działania z Parlamentu Europejskiego:

W grudniu 2017 r. grupa uczniów z klasy 1 b wraz z opiekunem p. Agatą Łazarz wzięła udział w XVII Regionalnym Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich. Zjazd odbył się w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, pod hasłem "Moja Unia Europejska". Uczniowie uczestniczyli w dwóch prelekcjach: "Młodzież w obliczu wyzwań współczesnej Unii Europejskiej" oraz " Co Unia może dziś zaoferować młodzieży", w których przedstawiano ofertę edukacyjną dla młodzieży. Uczniowie z naszej szkoły aktywnie brali udział w konkursach wiedzy o krajach europejskich: Europejskim kole fortuny i grze planszowej "Co wiesz o UE".

 

"Konkurs matematyczny o Unii Europejskiej"

W ramach realizacji projektu Szkoła - Ambasador Parlamentu Europejskiego w roku szkolnym 2017/2018 w naszej szkole odbyła się zimowa edycja Konkursu Matematycznego o Unii Europejskiej. Przedstawiamy zadania konkursowe i wyniki edycji zimowej oraz zapraszamy na edycję wiosenną, która zostanie opublikowana 6 lutego 2018 r.


Zadania:
- ETAP I _ ZADANIA
- Domino
- Krzyżówka
- Szyfrogram

 

"Szkoła - Ambasador Parlamentu Europejskiego"

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do projektu "Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego", którego celem jest:
- pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej,
- przekazywanie uczniom informacji na temat wpływu Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego na ich życie codzienne,
- uświadamianie młodzieży o możliwościach jakie daje im obywatelstwo europejskie, jak mogą działać w zakresie integracji europejskiej oraz o wadze głosowania w wyborach do PE w 2019 roku.
W projekcie bierze udział 36 szkół z całej Polski. Z województwa lubelskiego tylko XXIII L.O. im. Nauczycieli Tajnego Nauczania stara się o tytuł „Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego”.
25 listopada 2016 w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół biorących udział w projekcie z dyrektorem BIPE, panem Jackiem Safutą, panią Haliną Wysokińską – opiekunką programu EPAS oraz panią Joanną Dzięciołowską – koordynatorem programu w Polsce. Gościem honorowym spotkania był pan profesor Jerzy Buzek - przewodniczącego Komisji PE ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Wygłosił prelekcję na temat: „Rola Parlamentu Europejskiego. Kierunki rozwoju UE i jej wpływ na zawodową przyszłość polskiej młodzieży”.

 

 

Aktualności PE


W tym tygodniu w PE: dostęp do leków, wzajemność wizowa USA, śledztwo ws. pomiarów emisji spalin
Dostęp do leków, swoboda przemieszczania się obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i wzajemność wizowa - to główne tematy sesji plenarnej, która odbędzie się w środę i czwartek w Brukseli. Międzyparlamentarna komisja przyjrzy się reformie prawa azylowego, a komisja śledcza ws. pomiarów emisji spalin przyjmie sprawozdanie ze swoimi ustaleniami oraz rekomendacje. LINK

 

Konkurs Euroscola


Organizatorem konkursu jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce (BIPE). Celem konkursu jest wyłonienie klas/grup, które otrzymają zaproszenie na spotkanie Euroscola odbywające się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Konkurs składa się z dwóch etapów:
etap I: quiz internetowy z wiedzy o Unii Europejskiej,
etap II: zadanie kreatywne w formie filmu lub fotoreportażu.
W ramach realizacji II etapu konkursu Euroscola uczniowie klasy 2a Damian Bomski i Krzysztof Aftyka nagrali film pod tytułem "Co nasze otoczenie zawdzięcza UE".


W ramach realizacji projektu „Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego” uczniowie klasy 2a oraz uczennica Joanna Czarnecka z klasy 2b przygotowali gazetki o Parlamencie Europejskim i nagrodzie Sacharowa. W bibliotece szkolnej został założony punkt informacyjny.

 

„Matematyczny Escape Room” w Motyczu


W dniu 07.06.2016 r. grupa uczniów klasy dwujęzycznej Ii pod opieką nauczycieli  A. Lipiec, E. Pawlik-Rożek oraz L. Bigaja wzięła udział w projekcie „Matematyczny Escape Room” w Ośrodku Edukacyjnym Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu Leśnym. Po przyjeździe na miejsce uczniowie uczestniczyli w warsztatach integracyjnych. Następnie zostali podzieleni na pięć grup. Każda grupa miała do wykonania pięć zadań. Podczas ich realizacji uczestnicy dodatkowo doskonalili naukęplanowania, zarządzania, radzenia sobie z presją czasu oraz stresem. Trenerzy wspierający grupy byli dobrze przygotowani merytorycznie, potrafili zachęcić do wspólnego wysiłku. Nie można było się nudzić. Wszystkie zadania zwróciły uwagę młodzieży, jak różne zastosowania może mieć matematyka w codziennym życiu. Z pewnością udział w tym projekcie na długo pozostanie w pamięci uczestników.