2020/2021

 

Msza św. dla Maturzystów - 30 kwiecień (piątek) godz. 9.00

 


Europejska Stolica Młodzieży - Lublin 2023

27 lutego 2021 roku Lublin został Europejską Stolicą Młodzieży, o ten prestiżowy tytuł kandydowali z nami Baia Mare oraz Kazań. Ostatecznie jury wybrało Lublin. Informacje dotyczące przedsięwzięć realizowanych w latach 2021-2023 znajdują się na stornie https://lublin.eu/mieszkancy/dzieci-i-mlodziez/europejska-stolica-mlodziezy-2023/

Wydarzenia będą realizowane sukcesywnie od tego roku, mamy zamiar realizować program przez najbliższe 2.5 roku.

W załączonym linku można znaleść wszystkie niezbędne informacje dotyczące zarówno samej aplikacji jak i wydarzeń realizowanych w ramach ESM 2023. Załączam również link do Facebooka gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o młodzieżowych wydarzeniach realiznowych przez lubelskie organizacje pozarządowe: https://www.facebook.com/Lublin.EYC2023

Pani Prezydent Stepaniuk- Kuśmierzak raz jeszcze dziękuje bardzo za zaproszenie i zaprasza do współpracy. Jeżeli ktoś z uczniów chciałby zagazować się w proces organizacji wydarzeń i koordynacji związanej z ESM 2023 prosiłbym o kontakt ze mną. Pozdrawiam serdecznie, Jakub Gęca (3a)


Mija rok od kiedy żyjemy w "towarzystwie" wirusa Covid 19. Chcemy sprawdzić, jak zmieniły się nasze zwyczaje, z czego zrezygnowaliśmy i co robimy w wolnym czasie. Prosimy uczniów naszej szkoły o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i wypełnienie ankiety pod tytułem "Jak spędzasz wolny czas w okresie pandemii koronawirusa", opracowanej przez uczniów z klasy 1Ep. Ankieta będzie dostępna w okresie 01.03-05.06.2021. Wyniki przedstawimy na stronie szkoły.


ANKIETA

 


Dzień Bezpiecznego Internetu

We wtorek 9.02.2021 z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie zyskało wielu zwolenników i obecnie swoim zasięgiem obejmuje państwa z całego świata.
Celem święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Nasza szkoła włącza się do tego wydarzenia poprzez ankietę opracowaną przez uczniów klas z geoinformatyką. Ankieta ma na celu zebranie informacji na ile młodzież naszej szkoły bezpiecznie korzysta z Internetu. Analiza wyników będzie udostępniona na stronie szkoły. Zapraszamy uczniów XXIII LO do wypełnienia poniższej ankiety w dniach 08-11.02.2021:


ANKIETA

 

Wyniki ankiety „Bezpieczeństwo w Internecie” opracowane przez uczniów klasy 2FI
Celem ankiety było zbadanie, czy uczniowie XXIII LO korzystają z Internetu w sposób bezpieczny. Była ona zorganizowana z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Zebrane zostało 142 odpowiedzi, wśród uczniów klas 1-3.
Odpowiedzi do ankiety można było  udzielać w dniach 8-12 lutego 2021r. Ankietowani  prawie w połowie mieszkają w Lublinie i poza nim .
Ponad połowa ankietowanych (51%) spędza w Internecie ponad 6 godzin dziennie, co jest po części spowodowane przez obecną sytuację na świecie i uczęszczanie na lekcje online.
Dla ankietowanych Internet jest w większości bardzo ważny, więc zdecydowana większość korzysta z aktualnej wersji przeglądarki i ma aktualny program antywirusowy. Zdecydowana większość ankietowanych sprawdza adresy stron, na których dokonują zakupów internetowych (64%),
Wśród ankietowanych dominują osoby, które korzystają z trybu incognito czasami (55%) oraz osoby, które nie korzystają z niego w ogóle (28%).
Uczniowie  używają Internetu do grania w gry (20%) oraz spędzania wolnego czasu (27%), a także do komunikowania się (28%) oraz do zdobywania wiedzy (18%).
Większość ankietowanych za najgroźniejsze zagrożenia w Internecie uważa kradzież danych (26%), kradzież pieniędzy (22%) oraz kradzież tożsamości (16%), a także upublicznianie prywatnych zdjęć i informacji (17%).
Pomimo tego, że ankietowani w większości dbają o swoje bezpieczeństwo w Internecie, to 73% z nich określiło ryzyko pozostania ofiarą cyberprzestępczości jako większe niż 5 w skali 10 stopniowej.
Młodzi ludzie w większości dbają o swoje bezpieczeństwo internetowe stosując programy antywirusowe, uważając podczas zakupów w Internecie, czy wylogowując się z witryn po skończeniu pracy poza domem. Mimo to określają swoje bezpieczeństwo internetowe jako stosunkowo niskie.


Radość dawania

Mieliśmy wyjątkową przyjemność zostać darczyńcami SZLACHETNEJ PACZKI. Pandemia nie mogła pokrzyżować nam planów - wręcz przeciwnie - zdeterminowała do szybkiego i skutecznego działania. W tym roku mogliśmy obdarować Pana Marka, któremu życzymy, by jego historia miała szczęśliwe zakończenie. Dziękujemy rodzicom, nauczycielom oraz naszym przyjaciołom, którzy sprawili, że nasza paczka była w tym roku całkiem spora :)

uczniowie klas 2e i 2Dp
wraz z wychowawczyniami – panią Dianą Kiełbowicz i panią Moniką Miśtal

 


 


XXII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Śladami Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 2e – Michał Żyszkiewicz zajął pierwsze miejsce w XXII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Śladami Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.
Załączamy zwycięskie prace oraz link do strony organizatora Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. (link)
Gratulujemy Michałowi i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swojej pasji.

 


 


Ślubowanie klas pierwszych

Klasa 1Bp podczas godziny wychowawczej w obecności Pani Dyrektor Jolanty Maciaś uroczyście ślubowała godnie reprezentować i szanować tradycję XXIII LO.