2019/2020

 

Pandemia koronawirusa

Co młodzi ludzie wiedzą o aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem? Z jakich źródeł czerpią informacje? Czy czują się zagrożeni? – odpowiedzi na te pytanie szukamy realizując ankietę dla naszych licealistów opracowaną przez uczniów na przedmiocie geoinformatyka. Badania ankietowe mają też na celu pokazanie postaw młodzieży przebywającej w warunkach przymusowego odosobnienia.
Ankieta jest anonimowa. Do udziału w badaniu zaproszeni są licealiści XXIII LO.

Link do ankiety

 


XXIII Liceum Ogólnokształcące otrzymało Medal 90-lecia Powstania Związku Sybiraków

W dniu 18.02.2020 biblioteka szkolna zorganizowała prelekcję z Panią Krystyną Świrniak-Mateuszuk, która jako dziecko została zesłana na Syberię. W prelekcji uczestniczyła klasa IDp z wychowawcą Panią Moniką Miśtal.
W czasie tego spotkania nasza szkoła, w dowód wdzięczności za wielkie zaangażowanie i ciągłe podejmowanie działań dla upamiętnienia zsyłki i deportacji Polaków na Sybir, otrzymała Medal 90-lecia Powstania Związku Sybiraków złożony na ręce Pani Dyrektor Moniki Wrony przez Prezesa Związku Sybiraków Pana Janusza Pawłowskiego.

 


 


Spotkanie z nauczycielem tajnego nauczania

W dniu 11 lutego 2020 r. odbyło się spotkanie klasy I B z Panem Bolesławem Błaszczukiem, uczniem i nauczycielem tajnego nauczania. Szanowny Gość wspominał czasy II wojny światowej.


 


Warsztaty na UMCS-ie

Uczniowie klasy 1e postanowili pogłębić swoje zainteresowania robotyką. W tym celu klasa pod opieką wychowawczyni wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez Katedrę Systemów Informacyjnych i Logistyki Wydziału Ekonomicznego UMCS w ramach współpracy największej lubelskiej uczelni z nasza szkołą.

Prowadzący dr Jarosław Banaś z wielkim zaangażowaniem wprowadził nas w tajniki budowy robotów. Odkryliśmy właściwości czujników indukcyjnych czy optycznych, obróbkę sygnałów, co wzbudziło zainteresowanie i chęć poszerzania umiejętności w tej dziedzinie.
Zapraszamy do galerii zdjęć


 


W świątecznej atmosferze

Czas najwyższy rozpocząć przygotowania do najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia. W tym celu klasa 1Dp pod opieką wychowawczyni pani Moniki Miśtal i pani pedagog Ewy Pawlik-Rożek wzięła udział w warsztatach świątecznych. Było wesoło i bardzo kreatywnie, bliscy uczniów otrzymają piękne upominki – prawdziwe rękodzieła! Zapach pierników, wyjątkowe anioły, kolacja wigilijna z kolędowaniem pozwoliły uczniom przenieść się w magiczny świat i cieszyć się z wspólnie spędzonych chwil.

Zapraszamy do galerii zdjęć


 


Szlachetna paczka

W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję Szlachetna Paczka. Dzięki szlachetności i pomocy darczyńców udało się nam przygotować paczkę dla samotnej kobiety. Bardzo dziękujemy za oddanie i czynny udział tym, którzy wspomagali akcję: dyrekcji, rodzicom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym i uczniom.
Oto fragment listu od fundacji:
„Chciałabym bardzo podziękować za trud włożony w tworzenie tej pięknej paczki. Jednocześnie chcę pogratulować tak wspaniałej młodzieży, która starannie przygotowała paczkę, nie pomijając żadnego drobiazgu.
Dziękuję, że sprawiliście, że pani Rozalia uśmiechnęła się. Chciałabym życzyć całej społeczności szkolnej Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
Niech dobro, które przekazaliście tej rodzinie wraca do Was w codziennym życiu. Życzę, żebyście spotykali na swojej drodze tak życzliwych i dobrych ludzi, jakimi sami jesteście!”


  


Święty w szkole


 


"TURBOLANDESKUNDE - WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO"

W dniu 06.12.2019 odbył się szkolny etap konkursu Turbolandeskunde. Uczniowie rozwiązywali w grupach trzyosobowych test zawierający pytania na temat geografii, historii, gospodarki, kultury oraz realiów Szwajcarii. Niecierpliwie czekamy na wyniki, gdyż do II etapu konkursu przechodzi maksymalnie jedna drużyna ze szkoły.


 


Tak. Pomagam!


 


Polacy - Rodakom


 


189 Rocznica Wybuchu Powstania Listopadowego

29.11.2019 r. Nasza Szkoła wystawiła poczet sztandarowy w uczczeniu 189 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Pod opieką Pana Marka Pilusia uczniowie w składzie: Boba Erwin kl. 2e, Budzyńska Julia, Malika Julia, Gorol Amelia, Kowalczyk Zuzanna z kl. 1CP reprezentowali w apelu i złożeniu wieńców na Grobie Nieznanego Zołnierza.


 


Olimpiada PCK

28 listopada 2019r. po raz kolejny odbył się w naszym liceum szkolny etap Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia. Uczestnicy odpowiadali na pytania testowe o tematyce z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Tegoroczną laureatką tego etapu została Joanna Łoboda z klasy 1F – serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy na kolejnych etapach.


 


Klawiaturowe Wyzwania

W Listopadzie 20019 roku uczniowie naszej szkoły nasza brali udział w VII edycji konkursu Klawiaturowe Wyzwania organizowanego przez Stowarzyszenie Interinfo Polska. Odbyły się IV etapy konkursu ,a w drużynie szkolnej wystartowało 7 osób. Drużynowo nasza szkoła zajęła 6 miejsce na 26 drużyn.
Indywidualne miejsca naszych uczniów na 128 uczestników:
Wiktor Marczuk miejsce 10
Karol Piskorz miejsce 29
Jakub Wojtaś miejsce 54
Michał Żyszkiewicz miejsce 55
Ernest Jakubas miejsce 91
Wszystkim gratulujemy wyniku.

 


Studia na Horyzoncie

W dniu 29.11. klasa 2 F z Panią M. Iwanicką brała udział w spotkaniu, w którym dowiedzieliśmy się jakie kryteria, ile godzin ciężkiej nauki i sporej ilości zaangażowania musimy włożyć żeby dostać się na wymarzone studia na UMLub czy na UP w Lublinie. Wysłuchaliśmy ciekawych informacji o takich kierunkach jak: Fizjoteria, Kosmetologia, Farmacja, Biomedycyna czy Bezpieczeństwo i Certyfikacja Żywności. Spotkanie to było możliwe, dzięki organizatorom Studiów Na Horyzoncie, a w szczególności dzięki studentom, którzy opowiedzieli nam o swoich kierunkach studiów. Nawet nie zauważyliśmy kiedy, a godzina w przyjemnej atmosferze minęła bardzo szybko. Może za rok uda się takie spotkanie powtórzyć ☺.


 


Podsumowanie kwesty


 


Uczniowie w finale konkursu „Z chemią za Pan Brat”

W dniu 18 listopada 2019 r. na Wydziale Chemii UMCS odbył się etap wojewódzki konkursu „Z chemią za Pan Brat”. Nasi uczniowie w składzie: Julia Tomas, Izabela Stoń i Mikołaj Majchrzak byli jedną z 20 drużyn zakwalifikowanych do tego etapu. W finale rozwiązywali test, który składał się z 50 pytań o różnym stopniu trudności. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę chemiczną. Gratulujemy im tego, że mają wiedzę i pasję i chcą ją pogłębiać.

Więcej informacji na temat konkursu: https://kurierlubelski.pl/z-chemia-za-pan-brat-wielki-test-chemiczny-rozpoczety-zobacz-../zdjecia/ar/c5-14588085
https://kurierlubelski.pl/za-nami-final-konkursu-z-chemia-za-pan-brat-wygrali-nasz-test-zgarneli-10-tysiecy-na-pracownie-chemii-zobacz-../zdjecia/ar/c5-14588843


 


Kwesta


 


PORZĄDKOWANIE MOGIŁY POMORDOWANYCH NA ZAMKU LUBELSKIM

Czas przed Świętem Zmarłych jest czasem zadumy, wspomnień i tęsknoty za Tymi, którzy odeszli. Każdy z nas przeżywa te chwile na swój sposób. Jak co roku, 29 października, młodzież naszej szkoły, w hołdzie zmarłym udała się na cmentarz przy ul Lipowej. Uczennice z klasy 1 Cp: Emilii Gurnej, Zuzanny Kowalczyk,Patrycji Klukow, Mai Zalewy pod opieką p. M. Iwanickiej i p. A. Poleszak uporządkowały Mogiłę Pomordowanych na Zamku Lubelskim. Zapalono znicze i złożono kwiaty od całej społeczności szkolnej.
Towarzyszyła im piękna, złota, polska jesień.
"Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny...
dzień...1-ego listopada.


To taki czas zadumy,
modlitwy nad zmarłych duszami.
Choć ICH już nie ma wśród nas...
kochamy nadal, więc pamiętamy…"


 


Światełko pamięci na Kresy


 


Lekcja o Funduszach Europejskich

Szkoła bierze udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III”, której organizatorem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
W ramach akcji edukacyjnej odbędzie się Turniej gry planszowej „Czas na Start-up”.


 


XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania
z Wojewódzkim Certyfikatem „Szkoły Promującej Zdrowie”

W dniu 23 października 2019 r w Sali Błękitnej Pani Monika Wrona - dyrektor szkoły odebrała z rąk Pani Teresy Misiuk Lubelskiego Kuratora Oświaty Wojewódzki Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie" oraz gratulacje i podziękowania za zaangażowanie w realizacje programu całej społeczności szkolnej oraz podziękowania dla Pani Bożeny Grynkiewicz – szkolnego koordynatora ds. promocji zdrowia. Certyfikat stanowi wyraz uznania dla osiągnięć szkoły będących wynikiem wieloletniej i systematycznej pracy szkolnego zespołu. Podczas uroczystości wręczenia Certyfikatu społeczność szkolną reprezentowały uczennice klasy I Gp Pola Snijders, Alicja Zielonka, Natalia Madej pod opieką E. Pawlik – Rożek, pedagoga szkolnego.


 


Festiwal Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie - udział w IV edycji

W dniu 22 października 2019 r. podczas Festiwalu Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie, nasza szkoła otrzymała wyróżnienie związane z przyznaniem Wojewódzkiego Certyfikatu „Szkoły Promującej Zdrowie” oraz list gratulacyjny za aktywność i skuteczność w podejmowanych działaniach prozdrowotnych. Społeczność szkolną reprezentowały uczennice klasy I FI Martyna Sztachelska i Weronika Woźniak pod opieką p. J. Maciaś, wicedyrektora szkoły i p. E. Pawlik – Rożek, pedagoga szkolnego.


 


Ewakuacja


 


 


II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS
„450 LAT UNII LUBELSKIEJ W TRADYCJI LUBELSKIEGO SZKOLNICTWA”

Konkurs zorganizowany przez XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie pod patronatem Wojewody Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie rozstrzygnięto 11 X 2019 r.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół średnich i podstawowych.
I miejsce zajęła Aleksandra Sadłowska, uczennica XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie.
II miejsce przypadło Weronice Krasuckiej, uczennicy XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie.
III miejsce zajął Karol Zimmer, uczeń Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie.
Ponadto przyznano dwa wyróżnienia: Hieronimowi Pazurowi ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie i Julii Stefaniak, uczennicy XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie.


 

Poniżej prezentujemy slajdy pochodzące z nagrodzonych prac i uroczystości wręczenia nagród w dniu 15 października 2019 r.


 


Święto Szkoły

15 października 2019 r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Podczas obchodów Święta Szkoły grupa uczniów w składzie: A. Żarczyńska, N. Wierzbicka, M. Wróbel, D. Sieląg, M. Stolarczyk, A. Popowicz, N. Dzikowska, M. Sokół z klasy 2a oraz S. Wierzchowski z klasy 2e, przygotowała wydarzenie dla społeczności szkolnej pt. FAMILIADA Historyczna Nauczyciele vs Uczniowie.
Podczas przygotowań i realizacji inicjatywy uczniów wspierały nauczycielki p. Anna Zając, Ewa Szacoń oraz p. Ewa Pawlik Rożek, pedagog szkolny i p. Dawid Reja z Fundacji Sempre a Frente w Lublinie, która jest koordynatorem projektu Miejski Aktywator Młodzieżowy dedykowanego 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, w ramach którego uczniowie uzyskali wsparcie finansowe Miasta Lublin. Całość filmowała ekipa TVS, nad którą pieczę sprawowała pani Anna Michalska (wkrótce filmik umieścimy na stronie).


W Familiadzie nie było przegranych. Do wzięcia udziału w finale, po dzielnie stoczonym boju, zaproszeni zostali przedstawiciele rodziny uczniów i rodziny nauczycieli (Przy tej okazji bardzo dziękujemy NAUCZYCIELOM, którzy zgodzili się rywalizować z uczniami). Obie drużyny otrzymały nagrody. Całe przedsięwzięcie można oglądać na szkolnym Facebooku, tam również znajduje się obszerna galeria fotografii. Zapraszamy!

red. A. Z.


 


Krwiodawstwo

W dniu 15 10.2019 w szkole odbyła się Akcja Oddawania Krwi.
Akcję przeprowadziło Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZDZ.
Do oddawania krwi przystąpiło 39 uczniów z 3 klas. Całą akcję przygotowała Pani Marianna Iwanicka


 


Prawybory

W dniach 8-11.10.2019 roku w naszej szkole odbyły się prawybory w formie ankiety sondażowej badającej poglądy polityczne uczniów. W badaniach wzięło udział 226 uczniów. Wyniki głosowania:
Prawo i Sprawiedliwość - 29,5%
Konfederacja Wolność i Niepodległość - 21,1%
Koalicja Obywatelska - 19,8%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 18,9%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,7%
Nie głosuję - 4,9%

 


Europejski Dzień Języków

Dnia 11 października 2019 r. obchodziliśmy w naszym liceum „Europejski Dzień Języków”, o którym można powiedzieć, że stał się corocznym wydarzeniem szkolnym. Mieliśmy okazję pouczyć się inaczej niż w ławce, wziąć udział w konkursach i przekonać się, jaką frajdą może być nauka języków obcych. Prezentacje multimedialne przygotowane przez kolegów i koleżanki pozwoliły nam poszerzyć naszą wiedzę na temat różnorodności językowej, a zagadnienia w nich poruszane przydały się później podczas udziału w interaktywnym quizie Kahoot. Tematyka wystąpień była bardzo różnorodna: zapożyczenia z języka niemieckiego w języku polskim, typowe dania kuchni hiszpańskiej, łamańce językowe.
Wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” znają chyba wszyscy, a my mieliśmy możliwość wysłuchania go w sześciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim oraz włoskim.
To nadal nie wszystko. Kolejnym punktem programu był film, w którym w roli kucharzy wystąpili uczniowie z klas 3d i 3e i przyrządzili typową potrawę kuchni niemieckiej - Kartoffelsalat.
Program Europejskiego Dnia Języków urozmaiciły piosenki w języku angielskim i niemieckim wykonywane przez uczniów naszej szkoły.


Wydarzenie przygotowali uczniowie z klas 3d, 3e, 2c, 3a, 2i, 1B, 1Bp pod opieką p. Anny Musiałowskiej, p. Katarzyny Michalskiej oraz p. Marzeny Słotwińskiej.
Film „Kartoffelsalat” powstał przy udziale uczniów z klas 3d i 3e pod czujnym okiem p. Anny Musiałowskiej i we współpracy z telewizją szkolną TVS, również pod czujnym okiem p. Anny Michalskiej.

 


Wszystkich zapraszamy do udziału w naszych przedsięwzięciach już za rok!!!!!!!!!!!


 


Dzień Papieski

W dniach 11-13.10.2019r. młodzież XXIII LO włączyła się w obchody Dnia Papieskiego, który przebiegał pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!" Nasi uczniowie wzięli udział w zbiórce publicznej oraz w akcji „Upiekę ciasto dla Fundacji”, organizowanych przez „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uzyskane fundusze zostały przeznaczone na stypendia dla dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin z całej Polski. Szkołę reprezentowali:
Antonina Łukasiewicz, Liliana Dao Manh, Michał Sztuder, Iza Stoń,Jajub Grudzień,Michalina Pachuta, Agata Twardzik, Milena Kozieł, Julia Mozdzeń , Julia Dziekanowska, Bruno Górak, Patryk Kaniosz, Aleksandra Lemieszek, Karolina Marzec, Michał Mazurkieiwcz, Dagmara Skórska, Dominika Szuryga, Jakub Tadewicz,Mateusz Gizek, Zuzanna Zarębska, Karolina Grabiec, Agata Twardzik,, Anna Jarosz, Angelika Domownik, Aleksandra Janiszewska, Aleksandra Marciniak, Michalina Berdzik, Kornelia Jasina, Konrad Czępiński, Weronika Gwizda,Zuzanna Bujak z klasy 1b, e,f, 2 h,f,e
Opiekunowie: Marianna Iwanicka, Agnieszka Wojtyra


 


Wolontariusze i Seniorzy

Wolontariusze z klas 1 FI, f, Dp, b szkolą seniorów z obsługi podstaw komputera.
Warsztaty odbywały się w Stowarzyszeniu "Gang poszukiwaczy szczęścia"
Opiekun: Marianna Iwanicka


 


Ślubowanie klas pierwszych

19 września w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych XXIII Liceum Ogólnokształcącego. Młodzi licealiści ślubowali:
- swoją pracą i zachowaniem strzec honoru Szkoły,
- swoimi postawami przyczyniać się do pomnożenia osiągnięć Szkoły we wszystkich dziedzinach jej życia,
- szanować tradycję Szkoły i przekazywać je następnym pokoleniom uczniów naszego Liceum,
- naukę traktować jako patriotyczny i obywatelski obowiązek,
- cenić wartości ogólnoludzkie, przestrzegać praw człowieka,
- szanować honor i godność nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły,
- szanować honor i godność koleżanek i kolegów
- swoją pracą i zachowaniem strzec honoru Szkoły (...)


 


80. rocznica agresji Rosji na Polskę

Poczet sztandarowy XXIII LO w składzie: Antonina Łukasiewicz, Dao Manh, Michał Sztuder i Patryk Parzys z kl. 2e pod opieka Pana Marka Pilusia uczestniczył w Obchodach Napaści Rosji sowieckiej na Polskę.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą por. Jana Bałbotta, następnie odbyła się msza w intencji ofiar agresji sowieckiej. Na zakończenie uroczystości poczty sztandarowe przeszły na plac Litewiski i złożyły hołd przy pomniku Nieznanego Żołnierza.


 


Wystawa "Przeszliśmy - Niepokonani"

W dniu 16 września 2019 r. klasa II b pod opieką p. Andrzeja Kapronia wzięła udział w otwarciu wystawy "Przeszliśmy - Niepokonani" oraz w konferencji edukacyjnej w 30. rocznicę powstania Związku Sybiraków Oddział w Lublinie.


 


XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

W dniu 05.09.2019 roku w Białymstoku odbył się XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. W uroczystości ze sztandarem wzięli udział uczniowie Klasy 2e:
- Dao Liliana,
- Parzys Patryk,
- Czyż Bartłomiej,
- Dudziak Aleks,
- Łukasiewicz Antonina,
- Sztuder Michał
pod opieką Pana Marka Kasprzaka