2016/2017

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 23 CZERWCA O GODZINIE 10.00 NA PATIO SZKOLNYM

Dekorację na koniec roku szkolnego wykonali uczniowie klasy 1 G : Julia Romanek, Patrycja Parczyńska i Kacper Tymosiak. Uczniami opiekowała się pani Dorota Józefacka - Kuta

 

 


 

19 czerwca 2017 r. W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie klasy 1f wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Biblioteki Multimedialnej Biblio, która mieści się przy ulicy Szaserów 12-15 w Lublinie. Zapoznaliśmy się ze zbiorami biblioteki, które są podzielone na następujące działy:

Książki tradycyjne – to bogaty i stale uzupełniany zbiór książek dla dzieci, pozycji z literatury popularnonaukowej i pięknej;
Czasopisma – to ponad 40 tytułów czasopism o zróżnicowanej tematyce, naszych kolegów zainteresowały szczególnie te o tematyce komputerowej;
Filmy – podzielono tematycznie, na kilka głównych działów (między innymi Dramat, Komedia, Sensacja, Film Animowany, itp.), na półkach znaleźć można zarówno hity hollywoodzkie, jak i doskonałe perełki z produkcji niszowej;
Zbiory muzyczne –podzielone na kilka głównych działów, w zależności od rodzaju muzyki; poza wypożyczeniem wybranej pozycji do domu, można zapoznać się z płytą na miejscu, przy użyciu specjalnie przygotowanych stanowisk odsłuchowych - z czego skwapliwie skorzystały nasze koleżanki i koledzy;
Audiobooki – to doskonała alternatywa dla osób, które mogą posłuchać ciekawej interpretacji utworów w wykonaniu znanych i lubianych aktorów i lektorów; zakres tematyczny audiobooków pokrywa się z dostępnymi w Biblio książkami tradycyjnymi (literatura dziecięca, popularnonaukowa oraz piękna);
Gry planszowe – totalne zaskoczenie dla nas znaleźliśmy blisko 100 różnych gier począwszy od klasyków, czyli Monopoly i Scrabble, a skończywszy na grach współczesnych tj. Neuroshima i Warhammer.
Zachwycił nas też skate-parkowy wystrój Biblio i wygodne stanowiska, które wykorzystaliśmy do posłuchania muzyki, audiobooków i po prostu relaksu w klimatyzowanym pomieszczeniu po trudach podróży w żarze lejącym się z nieba tego dnia.


 

 

 


Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Tego dnia w Muzeum odbyło się spotkanie byłych więźniów Majdanka i innych obozów z młodzieżą z lubelskich szkół średnich.
Nasze liceum reprezentowała klasa IIc i Ib.
Głównym punktem spotkania było oddanie hołdu ofiarom Majdanka oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy u stóp Pomnika-Bramy.
O swoich przeżyciach opowiadał również Zdzisław Badio - osadzony w KL Lublin we wrześniu 1942 roku.


Uczniowie klasy Ib i IIc.

 Konkurs "Las maravillas de Espańa"

13 czerwca 2017 roku uczniowie naszej szkoły wyróżnieni w Konkursie "Las maravillas de Espańa", tj: Klaudia Głębocka z kl 1c, Cezary Mydlak z kl 1f i Seweryn Mydlak z kl 1g wraz z p. K. Borowiec, wzięli udział w uroczystym Spotkaniu Finałowym podsumowującym działalność Hiszpańskiej Sekcji Dwujęzycznej oraz wręczeniu nagród i pokazie tańca famenco, jakie miało miejsce w IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie.
Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy.

 


III Wojewódzki Festyn "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczna Lubelszczyzna"

Klasa 1 a uczestniczyła w III Wojewódzkim Festynie "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczna Lubelszczyzna", który odbył się 09.06.2017 r. na Błoniach pod Zamkiem. Młodzież miała okazję do spotkań z przedstawicielami służb ratowniczych i mundurowych, dowidzieli się jak unikać niebezpieczeństwa, oraz zapoznali się ze sprzętem ratowniczym, wojskowym i służby celnej.

 


Festyn Rodzinny na Wieniawie

W dniu 7 czerwca 2017 r. odbył się Festyn Rodzinny na Wieniawie, w którym wzięli udział uczniowie i pracownicy naszej szkoły. Jednym z punktów bogatego programu był Konkurs Historyczny 700 lat Lublina, zorganizowany przez naszą szkołę wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Wieniawa. Prowadził p. Andrzej Kaproń.

I miejsce: Cezary Mydlak, Igor Kozioł, Bartłomiej Piech;
II miejsce: Adrianna Kapała, Monika Sobiesiak, Krystian Masiewicz;
III miejsce: Monika Michna, Dariusz Kowalski, Ernest Beling;
IV miejsce: Julia Anzorge, Rafał Dąbek;
V miejsce: Oliwia Deleżuch, Aleksandra Podstawka, Julita Tomaszewska.

Nagrody ufundowali: Rada i Zarząd Dzielnicy Wieniawa oraz Oddział IPN w Lublinie.

Foto: Agnieszka Raczyńska-Kaproń.

 


Twój Dar Serca dla Hospicjum

Po raz kolejny szkoła przystąpiła do IX edycji akcji, "Twój Dar Serca dla Hospicjum". Aby wspomóc podopiecznych Lubelskiego Hospicjum Małego Księcia wolontariusze, Szkolnego Koła Caritas i Klubu Wolontariusza zorganizowali: kiermasz ciast oraz przeprowadzali kwesty wśród uczniów,nauczycieli i rodziców.
Podsumowanie akcji:

06. czerwca odbył się koncert podsumowujący akcją "Twój Dar Serca dla Hospicjum" na którym wystąpili: Piotr Selim, lubelski bard, Karol Dziedzic, uczestnik programu The Voice Poland oraz uczniowie lubelskich szkół.

 

 


Twoja Krew Ratuje Życie

W dn. 06.06.2017 r. w naszej szkole odbyła się po raz kolejny akcja honorowego oddawania krwi przeprowadzona przez Terenową Stacja  Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Zarejestrowano ponad 30 osób chętnych dawców z czego zakwalifikowało się 16 osób.
XXV Międzynarodowy Bieg Solidarności "Lubelski Lipiec 80"

3 czerwca 2017 r., ponad 40 uczniów z klas : 1 a, b, c, d, f, g, h, 2 b, 2 i, wzięło czynny udział w biegu. "S"
Uczniowie wystartowali w kategorii szkół ponadgimnazjalych (K,M)
Dystans biegu wynosił 3 km. start na ul Królewskiej, meta w hali Lubelskich Targów.
Celem biegu było: upamiętnienie rocznicy strajków Lubelskiego Lipca 1980 i powstania NSZZ  "Solidarność", upowszechnienie postaw prozdrowotnych oraz promocja miasta i regionu.

 

 W dniu 2 czerwca w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie odbyło sie uroczyste wreczenie nagród laureatom konkursu "Z piosenka pod żaglami"
Dwie nasze uczennice otrzymały dyplomy i nagrody za zajęcie III miejsc: Sylwia Baran z klasy IIa w kategorii muzycznej i Agnieszka Sokołowska w kategorii plastycznej. Uczennicami opiekowala sie p. Dorota Józefacka - Kuta. Serdecznie gratulujemy.


Akcja masowego czytania książek

 


Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania książek „Jak nie czytam jak czytam.” Celem akcji była promocja czytelnictwa.
1 czerwca 2017 o 9.50 wyposażeni w książki uczniowie oraz nauczyciele zeszli na patio szkolne i punktualnie o godzinie 10:00 ustanowili rekord w czytaniu w jednym momencie.
W tym roku w akcji wzięło udział 317 osób.

 

Gratulujemy wszystkim udziału w akcji. Zapraszamy za rok!!!

 


„Lekcje z Politechniką Lubelską”


W dniu 26 maja bieżącego roku uczniowie klasy 2e XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej, w ramach programu: „Lekcje z Politechniką Lubelską”. Młodzież uczestniczyła w bloku zajęć o tematyce fotowoltaicznej. Dwie pierwsze godziny stanowił bardzo interesujący wykład prowadzony przez dr Sławomira Gułkowskiego z Instytutu Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii „Jak działa bateria słoneczna? Wykorzystanie energii słonecznej w praktyce”. Poznaliśmy podstawy budowy ogniw fotowoltaicznych i technologię ich wytwarzania, a także blaski i cienie energetyki słonecznej. Część drugą zajęć stanowiły praktyczne warsztaty w pracowni komputerowej „Projektowanie instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania (DDS-Cad)”, które poprowadziła mgr inż. Ewelina Krawczak, także z Instytutu Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii. Uczniowie mogli zapoznać się z nowoczesnym i bardzo wszechstronnym programem. DDS-Cad to zaawansowane narzędzie do projektowania instalacji wewnątrz budynku w branżach, takich jak: elektryczna, wentylacyjno-klimatyzacyjna, sanitarno-grzewcza, fotowoltaika. Po zajęciach uczniowie przespacerowali się po kampusie Politechniki Lubelskiej. Była to bardzo interesująca wycieczka, a od pracowników Politechniki otrzymaliśmy słowa zachęty do dalszych kontaktów z uczelnią.

 

 


Prelekcja dla rodziców „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”


22 maja 2017 r. odbyła się prelekcja dla rodziców „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Celem jej było zachęcenie rodziców do podjęcia indywidualnych, codziennych działań prowadzących do uświadomienia młodzieży przyjemności i korzyści płynących z czytania.

 

Rodzice zostali także poinformowani o tym, że nasza biblioteka szkolna przystępując do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała kwotę 15 tys. zł na zakup nowości czytelniczych, z których będą mogli korzystać również rodzice.
Rodzice mogli również wyrazić swoje propozycje zakupu książek na przygotowanych w tym celu kartkach. Mogli zaproponować maksymalnie 10 tytułów które według nich powinny znaleźć się w zbiorach biblioteki szkolnej.

 


Mistrzostwa Pierwszej Pomocy


28 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły z kl. 1 h, a uczestniczyli w etapie rejonowych XXV Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża,który odbył się w Galerii Olimp.

 

 


"Rodzinna historia"


W kwietniu 2017 uczniowie naszej szkoły: Julia Tomaszewska (IF) i Cezary Mydlak (IF) zostali laureatami X edycji konkursu wojewódzkiego „Rodzinna historia”. (III miejsce!!!)
Pod opieką nauczycieli bibliotekarzy przeprowadzili wywiad z Panem Adolfem Janem Uniażem ze Związku Sybiraków i przygotowali pracę literacką „Urodzony w niewoli”.
Gratulujemy sukcesu!!!

 

„Urodzony w niewoli” wywiad z Panem Adolfem Janem Uniażem. (link)

 


"Sprawni jak żołnierze"


26 kwietnia br. udział 2 zespołów kategorii chłopców i dziewcząt w eliminacjach wojewódzkich XXXX Zawodów sportowo-obronnych "Sprawni Jak Żołnierze".
Młodzież rywalizowała w kategoriach: strzelanie na strzelnicy otwartej, rzut granatem do celu, pierwsza pomoc przedmedyczna, bieg sprawnościowy. W rywalizacji brali uczniowie kl.1 e, a

 

 


Finał II Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego – Stany Zjednoczone Ameryki i Republika Austrii”


24 kwietnia br. w murach naszej szkoły odbył się Finał II Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego” zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie oraz doradców metodycznych języka angielskiego i niemieckiego miasta Lublin.

Konkurs został objęty honorowym Patronatem przez:
- Ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce
Jego Ekscelencję Paula W. Jonesa;
- Ambasadora Austrii w Polsce
Jego Ekscelencję dr Thomasa M. Buchsbauma
- Konsula Honorowego Republiki Austrii w Lublinie
Pana Piotra Majchrzaka
- Marszałka Województwa Lubelskiego
Pana Sławomira Sosnowskiego
- Wojewodę Lubelskiego
Pana dra Przemysława Czarnka
- Lubelskiego Kuratora Oświaty
Panią Teresę Misiuk
- Prezydenta Miasta Lublina
Pana dra Krzysztofa Żuka
- oraz American Corner Lublin.

 


Tegoroczna edycja konkursu obejmowała 2 kategorie: kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Austrii, a jego adresatami byli uczniowie gimnazjów z województwa lubelskiego.
Więcej informacji

Galeria

 


Nasz głos w dialogu o przyszłości Lublina!


Samorząd Uczniowski w ramach współpracy z Wydziałem Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublina wraz z Pracownią Miejską, aktywnie włączył się w proces prognozowania przyszłości miasta w projekcie Foresight Lublin 2050.

21 kwietnia 2017 r. na patio uczniowie klasy 2 h: Adam Zubrzycki oraz Patryk Serafin moderowali Stolikiem przyszłości, przy którym rozmawiali z młodzieżą o tym jakie potrzeby powinien spełniać Lublin, aby jego mieszkańcom żyło się w nim dobrze. Uczniowie naszej szkoły chętnie wypowiadali się na temat swoich wyobrażeń. Ich pomysły i wnioski zostaną włączone do raportu końcowego projektu.

 

 

 

 


Spektakl "Ziemia niczyja"


Dnia 10 kwietnia 2017 roku, ponad 100 uczniów naszej szkoły z klas I h, II a, II c, II g i II h wybrało się do Multikina na retransmisję spektaklu "Ziemia niczyja" autorstwa Harolda Pintera. Przedstawienie to zostało zarejestrowane na żywo, przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu młodzież naszej szkoły mogła stać się częścią publiczności londyńskiego National Theatre oraz doświadczyć aktorstwa najwyższej próby. W rolach głównych pojawili się Ian McKellen oraz Patrick Stewart, którzy zagrali naprawdę świetnie!

 


IV Ogólnopolski Konkurs Prozatorki im. Fiodora Dostojewskiego


Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły, Sylwia Baran z klasy 2a, została wyróżniona w IV Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim im. Fiodora Dostojewskiego Dla Młodzieży. Jej opowiadanie "Cuda miłości wszechmocnej" zostało, wraz z innymi nagrodzonymi pracami, wydane w formie ksiązkowej przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, nadając jednocześnie tytuł całemu zbiorowi. Zapraszamy do lektury! Książkę "Cuda miłości wszechmocnej" można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.

 

 


Dni Otwartych Drzwi 6-7.04.2017 r.


W dniach 6-7 kwietnia 2017 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym przywitaliśmy uczniów lubelskich gimnazjów na Dniach Otwartych Drzwi. Wśród wielu przygotowanych atrakcji nie mogło zabraknąć części artystycznej. Przygotowali ją uczniowie klas o profilu dziennikarsko-artystycznym, klasy 1a i 2a pod kierunkiem pani Anny Michalskiej i pani Anny Zając. Oprócz wysłuchania pięknych piosenek, gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z prezentacją przygotowaną przez redakcję Telewizji Szkolnej TVS oraz przejrzeć wszystkie wydania Gazetki Szkolnej "Tajniak".

 

 

 

Lekcja otwarta: milionerzy matematyczni

 

położenie
położenie

 


Dni otwarte w XXIII LO

6 - 7 kwietnia 2017 r. w godz. 10:00 - 14:00
Zapraszamy!

 

PROGRAM DNI OTWARTYCH

 

1. Prezentacja nt. XXIII LO - patio szkolne.

2. Zwiedzanie bazy dydaktycznej szkoły. Informacje na temat zasad rekrutacji.

3. Quiz i konkurs geograficzny, prezentacja nowego profilu klasy geoinformatycznej przez studentów UMCS - sala nr 14 - czwartek, piątek od 10.00 do 12.00.

4. Prezentacje mediów szkolnych i występy artystyczne uczniów - patio szkolne - czwartek, piątek od 10.00 do 11.30.

5. Prezentacja galerii "Tecza pomysłów" - patio szkolne.

6. "Żywe obrazy" - rekonstrukcja wybranych dzieł malarskich - sesja fotograficzna - biblioteka szkolna - czwartek od 10.00 do 12.00.

7. Pokazy chemiczne - sala nr 4 - czwartek, piątek od 9.15 do 10.00.

8. Gry i zabawy matematyczne - sala nr 8 - czwartek, piątek od 10.00 do 10.50.

9. Konkurs z języków obcych, prezentacja z wymiany międzynarodowej, prezentacja programu Szkoła - Ambasador Parlamentu Europejskiego - sala nr 5 - piatek 11.45.

10. Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora XXIII LO dla gimnazjów miasta Lublina - sala gimnastyczna - czwartek, piątek od 9.00 do 13.00.

 
Warsztaty językowe


05 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy II d uczestniczyli w warsztacie językowym zorganizowanym przez Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS. Tematem interaktywnego wykładu pt." Nosi kaptur to bandyta, maluje po ścianach - wandal" było nasze spojrzenia na polskie i niemieckie graffiti.
Nasi uczniowie wzięli udział w quizie dla młodzieży.
Uroczyste podpisanie umowy z Wydziałem Nauki o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej 21.03.2017 r.


Dnia 21.03.2017 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie z Wydziałem Nauki o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.
W ramach współpracy Wydział Nauki o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej obejmie patronatem nowo powstałą klasę o profilu geoinformatycznym.
Swoją obecnością zaszczyciły nas Władze Uczelni:
- prorektor UMCS prof.dr hab.Alina Orłowska, dziekan wydziału dr hab.Sławomir Terpiłowski,
- prodziekan wydziału dr Jolanta Rodzoś,
- dr Leszek Gawrysiak kierownik pracowni geoinformatyki UMCS oraz z-ca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Miasta Lublin Mirosław Jarosiński.
Uroczystość była opatrzona przemówieniami zaproszonych gości, wystąpieniem pani dyrektor oraz studentki geoinformatyki Pauliny Deryło na temat kierunku i działań koła naukowego studentów.

 
Prelekcja dla Rodziców


Dnia 29 marca 2017 przed zebraniami z rodzicami miała miejsce prelekcja dla Rodziców na temat: "Fonoholizm- uzależnienie od telefonu" i "Bezpieczny telefon". Prelekcję poprzedziły scenki o charakterze profilaktycznym przygotowane przez uczniów klasy 1a na podstawie scenariuszy uczniów klasy 2a. Dokładne informacje na temat zagadnień poruszanych podczas prelekcji można odnaleźć na stronie internetowej szkoły w zakładce: Szkoła promująca zdrowie. Zapraszamy do lektury!Misterium Światła i Ciemności


16 marca 2017 r. uczniowie naszej klasy (IIIb) uczestniczyli w Misterium Światła i Ciemności pod Bramą Grodzką.
Odczytywaliśmy fragment listy zawierający ok. 4,5 tys. nazwisk mieszkańców getta. O godz. 18.30 na krótki czas wygaszone zostały światła na terenie nieistniejącej dzielnicy żydowskiej.
Misterium było częścią obchodów 75 rocznicy likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie.

Uczniowie kl. IIIb

 
Spektakl "Zbrodnia i kara"

15 marca 2017 r. klasy: Ib, IIc, IId i IIIb uczestniczyły w spektaklu pt. "Zbrodnia i kara". Adaptacja tej wybitnej powieści F. Dostojewskiego stała się nie lada wyzwaniem dla jego twórców.
W dwugodzinnym spektaklu udało się reżyserowi - Bogdanowi Kokotkowi, nie pominąć żadnego wątku powieści. A dzięki brawurowej grze aktorów, obrotowej scenie otrzymaliśmy prawdziwe wydarzenie artystyczne sezonu.

Gorąco polecamy!
UczniowieKonkurs na logo


W pierwszym semestrze ogłoszony został konkurs na logo na bluzę szkolną (T-shirt, torbę lnianą). Wpłynęło 21 projektów. W marcu 2017r. zorganizowano wystawę prac. W drodze głosowania przez uczniów naszej szkoły wyłoniono zwycięzców.
I miesce zdobyła Lena Walczak z kl. I b (logo nr 9)
II miejsce zdobyły Julia Romanek i Aleksandra Tomala z kl. I g (logo nr 14)
III miejsce zdobyła Emilia Gajos z kl. III g (logo nr 5)
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Opiekunem konkursu była pani Dorota Józefacka - Kuta.Eliminacje do XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego


7 marca 2017 w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie odbyły się eliminacje do XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego. Wśród wielu wykonawców znalazła się również uczennica naszej szkoły- Sylwia Baran z klasy 2a, prezentująca utwór "Dwie krople" do skomponowanej przez siebie muzyki. Życzymy powodzenia w eliminacjach!Spotkanie z historią ...


Dnia 3 marca 2017 r. klasa IIIB uczestniczyła w zajęciach "Spacer biograficzny z D. Brzosko-Mędryk" na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku.
Danuta Brzosko-Mędryk, polska więźniarka polityczna obozu na Majdanku, to jeden z najważniejszych świadków historii w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych.
Celem zajęć było zapoznanie się z przeżyciami Danuty Brzosko-Mędryk w ogólnym kontekście historii obozu. Uczniowie słuchali i oglądali zarejestrowane opowieści świadka historii, pracowali również z materiałem źródłowym. Ta niekonwencjonalna lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

Uczniowie kl. IIIb.

 
Brama Grodzka - TeatrNN


1 marca 2017r.
Wspaniała lekcja historii i odpowiedzialności za pamięć o nieistniejącym lubelskim mieście i jego zagładzie. W teatrze zwiedzaliśmy również wystawę Lublin. Pamięć Miejsca.
Przestrzeń wystawy podzielona jest na trzy części. Pierwsza opowiada o mieście żydowskimdo czasów wojny w 1939 roku. Druga w formie instalacji artystycznej, upamiętnia zamordowanych w czasie zagłady mieszkańców miasta żydowskiego. Trzecia, przedstawia historię Sprawiedliwych ratujących Żydów w czasie wojny.
Słowa uznania dla prowadzącego zajęcia p. B. Gajdzika. Ta lekcja na długo zostanie w naszej pamięci.
Uczniowie kl. III BSpotkania z poezją i historią


„Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
Szli z uporem ponad 200 lat…”


Słowa Hymnu Sybiraków autorstwa Mariana Jonkajtysa rozpoczęły kolejne już spotkania z Panią Krystyną Świrniak – Mateuszuk. Pani Krystyna jest członkiem Związku Sybiraków oraz Ogólnopolskiego Klubu Pawłodarczyka. Hymn Sybiraków jest odtwarzany przy każdym spotkaniu z Panią Sybiraczką w naszej szkole.
Pani Krystyna na zesłaniu w Kazachstanie spędziła 6 lat. Przeżyła wszystko to, co setki tysięcy polskich dzieci zesłańców – ciężką fizyczną pracę, głód, wszy, choroby, nędzę i poniewierkę.
Koszmar utraconego dzieciństwa poetka – Sybiraczka zawarła w strofach poezji. Swoje syberyjskie wspomnienia przeplatała fragmentami wierszy.

„Potrzeba nam lat wielu
By po rozstaniu obeschły łzy.
Czas leczy rany – to prawda
Lecz ciągle cierń w sercu tkwi.”

Krystyna Świrniak – Mateuszuk „Cierń”
Pamiątkowe fotografie, między innymi z pobytu Pani Krystyny na zesłaniu w Kazachstanie, wzbudziły wielkie zainteresowanie uczniów.Sesja historyczna


W dniu 28 lutego 2017 r. uczniowie klasy Ic: Alicja Koszara, Aleksandra Kotowicz i Damian Dąbek pod opieką p. Andrzeja Kapronia byli uczestnikami sesji historycznej poświęconej Żołnierzom Wyklętym, zorganizowanej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Nasi uczniowie wzięli udział w quizie dla młodzieży.
Targi Edukacyjne w Lublinie


W dniach 16 – 17 lutego uczestniczyliśmy w XIII edycji Targów Edukacyjnych. Zwiedzający mieli możliwość poznania oferty edukacyjnej naszej szkoły.Wizyta studyjna w ramach Dni Otwartych WSEI 2017


W dniu 15 lutego 2017 r. delegacje uczniów klas drugich pod opieką nauczycieli E. Pawlik-Rożek i A. Poleszak wzięła udział w pierwszej edycji Dni Otwartych Wydziału Administracji i Ekonomii oraz Wydziału Transportu i Informatyki WSEI w Lublinie.
W ramach wizyty uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak nie zostać ofiarą w sieci, zadbać o bezpieczeństwo danych w cyberprzestrzeni oraz sposobach pozyskiwania informacji od instytucji publicznych. Ponadto wzięli udział w prezentacjach dotyczących możliwości wariografu, mikroskopu elektronowego. Powyższe zajęcia tematyczne spotkały się z dużym zainteresowaniem licealistów. Dzięki udziałowi w nich mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin oraz planować, co dalej po maturze…Regionalny Konkurs Informatyczny „Dzień Bezpiecznego Komputera”


3 lutego 2017 r. odbył się XIII Regionalny Konkurs Informatyczny „Dzień Bezpiecznego Komputera”, organizowany przez Zespół Szkół Energetycznych w Lublinie razem z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, pod honorowym patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie, Prezydenta Miasta Lublin i Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Podczas konkursu wyłoniono 13 laureatów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz grupę wyróżnionych. Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń klasy III i Jakub Porzuc. Gratulujemy!!!11th January 2017

Dr Marcin Mizak gave a lively presentation for the students of class 2h and 3a on the phonetic differences between General British and General American English. He illustrated the topic with some examples from a classic movie Star Wars. The students had a chance to practice orally these two accents and they really did. Below there are some pics from the event by dr Agnieszka Potyrańska and Joanna Galant.

 

 

Read more on more on: http://www.umcs.pl/pl/relacje-z-wydarzen

 Wyjątkowy spektakl profilaktyczny pt. „Zamknięta spirala”


11 stycznia 2017 r. grupa uczniów klas I a, Id, I e, I i pod opieką nauczycieli E. Pawlik – Rożek, A. Poleszak i E. Żurek obejrzała spektakl pt. „Zamknięta spirala” w wykonaniu aktorów Teatru Quadro z Kielc, w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka". Historia w nim ukazana dotyczyła młodych ludzi przed ważnym egzaminem. W ich świat niespodziewanie wkroczyły narkotyki. Wybory bohaterów podjęte pod ich wpływem wciągnęły ich w spiralę zdarzeń, z której ciężko było powrócić do rzeczywistości. Podczas spektaklu zostały postawione ważne pytania m.in. czy warto niszczyć nasz piękny umysł? Dzięki nim uczestnicy mogli uświadomić sobie, że skutki podjętej decyzji mogą mieć wpływ nie tylko na życie jednostki, ale i ich bliskich.„ARS, czyli jak dbać o miłość?”


W okresie X – XII 2016 r. uczniowie klasy I h uczestniczyli szkole w IV edycji programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, opracowanego przez dr Krzysztofa Wojcieszka, w ramach projektu KIK/68 „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, Jest on współfinansowany z funduszy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Celem programu jest wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty życia i zdrowia ich samych i ich potomków, spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych m.in. takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki. W ramach programu zostały przekazane uczniom materiały edukacyjne (ulotki). Dodatkowo, zajęcia wzbogacono m. in. projekcją filmu pt „Wieczne Dziecko”, która stanowiła rozwinięcie tematu związanego ze skutkami picia alkoholu przez kobiety w ciąży, w tym ryzyka pojawienia się u dziecka Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS).
Zajęcia zrealizowała Ewa Pawlik- Rożek, pedagog szkolnyDZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

W związku z przypadającą na 10 grudnia rocznicą Dnia Praw Człowieka, w ramach współpracy z Wydziałem Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uczniowie klasy 2a (wych. p. Anna Zając) w ramach godziny wychowawczej dnia 5.12.2016 r. mieli okazję uczestniczyć w zajęciach poświęconych właśnie zagadnieniom Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wykład wygłosiła Pani dr Julita Agnieszka Rybczyńska, przekazując wiele cennych informacji na temat w.w.konwencji. W niedalekiej przyszłości planowane jest kolejne spotkanie, tym razem w charakterze warsztatów, poszerzające zdobytą przez uczniów wiedzę.Dnia 8 grudnia uczniowie klas: 2c oraz 3c uczestniczyli w wykładzie dr Elżbiety Bender, wykładowcy Filologii Iberyjskiej UMCS na temat twórczości Miguela Cervantesa.

 


 

Wyniki konkursu na najlepsze ciasto z jabłek

I miejsce – Skwira Gabriela, Żurawska Dominika, Pomorska Karolina, kl.1c – 59 głosów
II miejsce – Pacewicz Jakub, kl. 3g – 46 głosów
III miejsce – Kozłowska Weronika, kl. 3i – 32 głosy
IV miejsce – Dudek Małgorzata, kl. 1a – 26 głosów


Wyróżnienia otrzymali:
1. Karbowniczek Karolina - 3h
2. Robak Michał - 3d
3. Kamiński Jakub - 3d
4. Stola Barbara - 2d
5. Dulna Katarzyna - 2d
6. Sokołowska Agnieszka - 1c
7. Grzegorczyk Aleksandra - 1c
8. Tomala Aleksandra - 1g
9. Dec Sabina - 1g
10. Patyrak Bartosz - 1g
11. Todorowska Aleksandra - 3a

Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród w dniu 22.12.2016r. godz. 12.30.
Jury konkursu


 

Dzień Niepodległości

W ramach obchodów Dnia Niepodległości, 15 listopada, odbyło się u nas spotkanie młodzieży XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie z dyrektorem oddziału lubelskiego IPN dr. hab. Dariuszem Magierem, który opowiedział młodzieży o polskiej drodze do niepodległości 1918 r. Było ciekawie, uroczyście i podniośle.

Podczas spotkania zrodziło się wiele pomysłów na dalszą współpracę między naszymi instytucjami.
Organizatorem spotkania oraz autorem zdjęć był Pan Marcin Kruszyński. 

23rd November 2016


Today, the students from class 1f and 2h took part in the first workshop organised by the Institute of Applied Linguistics within the program “Wednesdays with Applied Linguistics. The workshop was conducted by Ms. McKenzie Hightower, the Fulbright English Teaching Assistant. McKenzie presented the customs and traditions of the holidays celebrated in the US. Some of the customs are not only of Anglo-Saxon but also Mexican origin and these were extremely thought provoking.

photos by A.Potyrańska

Read more on: http://www.umcs.pl/pl/relacje-z-wydarzen


 

WYLOSUJ ANIOŁA

Zostań Aniołem Stróżem Dziecka z oddziału onkologicznego

W listopadzie 2016 roku uczniowie klasy 2a zaangażowali się w realizację projektu "Wylosuj Anioła. Zostań Aniołem Stróżem Dziecka z oddziału onkologicznego" Przez kilka godzin wychowawczych pisali listy i tworzyli kolorowe karty pocztowe, które jeszcze w tym miesiącu zostaną przekazane do organizatorów- Grupy Rodziców "Gdy Liczy się Czas", a następnie trafią do dzieci przebywających w szpitalu. Tym drobnym gestem chcemy okazać nasze wsparcie dla tych , którzy bardzo tego potrzebują- chorym i bezbronnym dzieciom.


 

 IMPRESSED BY THE IMPRESSIONSTS?

It is rare for Lublin to host such a significant exhibition as Monet, Renoir, Corot and others. Painters of Normandy. Thus class 1h could not miss the chance to see the 79 images - examples of French painting created in the late nineteenth and early twentieth century.

On 25th October they visited the museum and immersed themselves in extraordinary landscapes of the Normandy countryside and the Norman coast. Here are their brief impressions:


I liked this exhibition because not always we have the chance to see original paintings of famous French Impressionists and I think this is the best aspect of it. None of the paintings really moved me, but I would absolutely recommend this unique exhibition to other people – Dominika

I really enjoyed the exhibition we went to see, it was interesting to study a different type of art. I was surprised to notice how many differences there were in each painting and how the artists played with light. I would recommend it to anyone interested – Marta

I’m not the kind of person who can be affected by art, but I really like the play of light in the paintings. I would definitely recommend this exhibition to people who enjoy impressionist art – Maciej


I liked the exhibition very much. I had the chance to see a lot of amazing paintings of famous Impressionists. The best aspect: very low price compared with such famous names; the worst aspect: there aren’t many painting of Renoir, Monet and Corot – Michał


I liked the exhibition because the paintings were very interesting and we could compare our opinions with other members of our group. I thought there would be more paintings, but the ones shown were truly fascinating – Alicja


In my opinion the trip to the museum was okay but I don’t really like the impressionist style. There was one really good painting by Boudin: I was stunned by it. The worst thing was that there were too few Monet’s paintings – I really like his works e.g.: ‘Haystacks’ – Emilia

I recommend this exhibition because we can learn something new and widen our horizons - Karol

 

 

 


 

20-21.10.2016r - Wycieczka klasy 2a i 2i

W dniach 20-21 października 2016 roku klasy 2a i 2i pod opieką pani Agnieszki Lipiec, pani Anny Zając, pani Małgorzaty Oleszek, pani Ewy Żurek i pana Leszka Bigaja wyruszyły na wycieczkę do Krakowa i Zakopanego. Mimo iż pogoda nam nie dopisała, prawie udało się zrealizować zaplanowany program. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kraków: Wawel, Kościół Mariacki oraz krakowski rynek. Drugiego dnia deszcz popsuł nieco ustalony wcześniej harmonogram dnia. Zamiast nad Morskie Oko, wybraliśmy się do Muzeum Tatrzańskiego, a gdy tylko na chwilę się rozpogodziło, wyruszyliśmy w góry, zdobywając Kalatówki. Jak widać, deszcz nie jest w stanie popsuć wszystkiego...Pewnie, gdyby go nie było, wycieczka wyglądałaby inaczej, ale kto powiedział, że lepiej...;-)

położenie
położenie
położenie
położenie


 

13.10.2016 r. Akademia z okazji "Święta Edukacji Narodowej"

W XXIII Liceum Ogólnokształcącym Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w sposób szczególny. A wszystko to za sprawą patronów naszej szkoły - Nauczycieli Tajnego Nauczania, którzy w czasach niezwykle trudnych kształcili młode Pokolenie, bez względu na sytuację polityczną i warunki, w jakich przyszło im żyć. Szkoła dla nich była miejscem, w którym zdobywało się wiedzę, kształtowało system wartości, budowało przyjaźnie, poznawało, czym jest prawda, siła i prawdziwa miłość. Tym własnie wartościom dnia 13.10.2016 została poświęcona akademia przygotowana przez uczniów klasy 1a: Adriannę Kapałę, Monikę Sobiesiak i Jakuba Kopacza oraz uczennice klasy 2a: Sylwię Baran, Olgę Baranowską i Aleksandrę Szewczyk. Scenariusz Akademii przygotowały: pani Anna Michalska i pani Anna Zając, dekorację wykonały: pani Małgorzata Soboń i pani Gabriela Szachoń.

położenie
położenie położenie położenie
położenie
położenie
położenie położenie


 

 

W dniu 11 października 2016 roku, uczniowie wszystkich klas maturalnych oraz dwóch klas drugich wzięli udział w "Lekcji w kinie", której temat brzmiał: "Kino jako narzędzie manipulacji". Po profesjonalnie przeprowadzonym wykładzie, ilustrowanym fragmentami różnych filmów, licealiści obejrzeli film "Wolny strzelec", w którym "reżyser skrytykował media i pokazał wyścig szczurów po swój amerykański sen..." Z niecierpliwością czekamy na kolejną lekcję...


 

Twoje miasto – Ty decydujesz!

Głosowanie Samorządu Uczniowskiego na projekt Latający labirynt w Budżecie Obywatelskim. Członkowie Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym oddali głosy na projekty Budżetu Obywatelskiego 2017: Latający Labirynt – bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży dzielnicy Wieniawa.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z dużym zaangażowaniem codziennie ogłaszali o możliwości głosowania w bibliotece szkolnej oraz zachęcali młodzież do poparcia zajęć organizowanych przez Galerię Labirynt.

Głosowanie odbyło się w dniach 1- 10 października 2016 roku.

 

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października 2016 r. uczniowie klasy II a uczestniczyli w części edukacyjnej i artystycznej obchodów ŚDZP na Placu Teatralnym 1 przy Centrum Spotkania Kultur. Głównym organizatorem imprezy było: Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Misericordia oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Lublin. W ramach obchodów prowadzone były m. in. wykłady specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Uczniowie mogli obejrzeć prezentacje prac artystycznych z różnych placówek oraz wziąć udział w występach artystycznych. Celem obchodów było przybliżenie problematyki zaburzeń psychicznych, łamanie stereotypów i wyobrażeń na temat funkcjonowania osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zwrócenie uwagi na profilaktykę w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Organizatorem wyjścia młodzieży była E. Pawlik- Rożek, pedagog szkolny we współpracy z p. B. Grynkiewicz.

 

 


 

Zajęcia adaptacyjno – integracyjne 2016

W dniach 15.09. – 07. 10.2016 r. uczniowie wszystkich klas pierwszych uczestniczyli w szkole w zajęciach adaptacyjno - integracyjnych z cyklu „Razem tworzymy naszą klasę” prowadzonych przez p. Ewę Pawlik – Rożek, pedagoga szkolnego. Młodzież miała okazję do wzajemnego lepszego poznawania się w grupie, a także budowania atmosfery sprzyjającej nauce w zespole klasowym. Życzymy pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz rozwijania swoich zainteresowań  i pasji w środowisku szkolnym i poza szkolnym.

 

 

Dnia 28 września 2016r. nasza klasa, 3b uczestniczyła w lekcji muzealnej nt. „Arkadia i Apokalipsa w wierszach Józefa Czechowicza”. Zajęcia odbyły się w placówce muzealnej, poświęconej temu artyście. Poznaliśmy biografię twórcy, oraz wiele ciekawostek o poecie. W drugiej części lekcji analizowaliśmy wiersz „przez kresy”, pochodzący z tomiku „Ballada z tamtej strony”. Zajęcia były bardzo ciekawe, interesujące i okazały się przyjemną formą nauki.

Uczniowie kl. 3b