2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021

 

2021/2022

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0


 

W ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” biblioteka XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15 000,00 zł na:

a) zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku, oraz lektur szkolnych, w tym książek opublikowanych drukiem lub na innym nośniku (w tym książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych), które są dostępne na rynku księgarskim, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze wydanie czy wznowienie książki,
b) zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych,
c) realizację działań promujących czytelnictwo.

 

 

Plakat (link)

 

 


 

Święto Odzyskania Niepodległości

 

 


Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości biblioteka szkolna przygotowała audycję - montaż słowno - muzyczny. Zapraszamy do wysłuchania.

 


Link

 


 

Dzień z poezją Cypriana Kamila Norwida

 

Sejm RP podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 rokiem Cypriana Kamila Norwida. Okazją do upamiętnienia tego wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika, artysty sztuk pięknych i myśliciela stała się Jego 200. rocznica urodzenia.


22 października nasza szkoła wzięła udział w kolejnej II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie. Akcja odbyła się również w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.


Biblioteka szkolna przygotowała wystawę poświęconą życiu i twórczości C. K. Norwida oraz karty z wierszami. Udział w biciu rekordu wzięła cała społeczność szkoły, wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Na wszystkich przerwach czytaliśmy poezję Norwida.

W akcji wzięło udział 350 osób!!!

 


 

Jesienna Warszawa

 

Dnia 13 października klasa 3Dp wraz z paniami Moniką Miśtal i Agnieszką Wojtyrą wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Zwiedzanie zabytków Starego Miasta, wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki czy jesienny spacer w ZOO to najważniejsze punkty programu naszej wycieczki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu.

 


 

Szkoła przetrwania

 

W dniu 05.10.2021 r. Klasy - 2Ep z Wychowawczynią Panią Profesor Marianną Iwanicką oraz klasa 2Bp z Panią Profesor Bożeną Grynkiewicz w Lasach Janowskich były na "Szkole Przetrwania". Uczniowie rywalizowali w różnych konkursach sprawnościowych i matematycznych. Po zdalnym nauczaniu wszystkim przydało się sprawdzenie się w warunkach pięknych Lasów Janowskich. Z uśmiechami na twarzy, piosenką w autokarze super spędziliśmy czas na "łonie natury". Pani Pedagog oraz Pan Marek Piluś kibicowali zawodnikom w rywalizacji grupowej.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za super zabawę. Zapraszamy do obejrzenia Naszych zdjęć.

 


 

Dzień Języka Niemieckiego
Tag der deutschen Sprache

 

W dniu 1 października 2021 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języka Niemieckiego. Przedsięwzięcie miało na celu popularyzację krajów niemieckojęzycznych. Patio szkolne udekorowane zostało plakatami przedstawiającymi atrakcje turystyczne Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Na początku spotkania prowadzący: Daria Szawara, Gabriela Zmysłowska (kl. 2Ap), Klaudia Szewczyk oraz Antoni Radecki (kl. 3ig) przedstawili na wesoło kilka ciekawostek językowych, między innymi charakterystyczne dla języka niemieckiego słowa – tasiemce.
Nasi uczniowie wcielili się w najznakomitsze znane osoby z krajów niemieckojęzycznych i zaprezentowali się w samodzielnie przygotowanych ubiorach, a następnie publiczność wzięła udział w konkursie odgadywania nazwisk tych postaci. Jury, wybrane spośród uczniów wyłoniło 3 zwycięzców, którym wręczono nagrody. Za niemieckie sławy przebrali się: Daria Leśniak (kl. 1Ap), Maja Rudzka, Martyna Mirosław (kl. 2Ap), Aleksandra Chmielik, Joanna Szacoń (kl. 3Bp), Amanda Chmielewska (kl. 2Dp), Paulina Rak, Michał Walkowski, Maksymilian Kłopotowski, Denis Jaskuła (kl. 2Cp), Dawid Malik (kl. 2Gp), Karol Wrześniewski (kl. 1Cp), Damian Czępiński, Rafał Jabłoniec (kl. 3Cp), Hubert Wardziak oraz Igor Marzec (kl. 1Fp).
Kolejnym punktem spotkania było obejrzenie filmu nagranego przez naszych uczniów na temat sposobu przyrządzenia sałatki ziemniaczanej (Kartoffelsalat) oraz obejrzenie prezentacji na temat potraw kuchni niemieckiej.
Ciekawym elementem był pokaz szeregu zapożyczeń z języka niemieckiego, a także prezentacja „Falsche Freunde”, co ukazało uczniom interesujące, a miejscami zabawne podobieństwa oraz różnice między językiem polskim a niemieckim.
Następnie uczniowie obejrzeli prezentacje przedstawiające najciekawsze miasta oraz najsłynniejsze zabytki i miejsca turystyczne krajów DACH (prezentacja: Julia Wójcik z klasy 3Dp)
Prawdziwym hitem okazała się gra Kahoot, przygotowana przez Jakuba Jojczuka, Macieja Targońskiego oraz Jakuba Kozaka z klasy 3ig. Gra odbyła się w formie otwartej dla wszystkich uczniów i zachęciła do spróbowania swoich sił zdecydowaną większość młodzieży zgromadzonej na akademii. Najlepsi otrzymali nagrody.
Podczas czytania wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” w języku polskim i niemieckim uczniowie: Daria Leśniak (kl. 1Ap) oraz Mateusz Karwowski (kl. 3f) mogli pochwalić się piękną niemiecką wymową i intonacją.
Na zakończenie uroczystości prowadzący złożyli serdeczne podziękowania Pani Annie Musiałowskiej oraz Pani Elżbiecie Czubińskiej, a także wszystkim koleżankom i kolegom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i udział w tym przedsięwzięciu.

 


 

 

Viva España! Dzień Hiszpański

Środa, 29 września był dniem języka hiszpańskiego. Na patio znajdują się plakaty poświęcone między innymi kulturze hiszpańskiej, przygotowane przez uczniów naszego liceum. Na patio była też wyświetlana prezentacja multiedialna, o godz. 9:05 odbył się quiz kahoot ze znajomości kuchni hiszpanskiej, a na przerwach wszyscy mogli posłuchać hiszpańskich hitów czy poczęstować się ciastkiem i wylosować motto lub przysłowie - we wszystkich językach romańskich, jakich uczymy się w 23 LO.

 

 


 

Tydzień Języków Obcych

 

 

Zespół Nauczycieli Języków Obcych zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w dniach 27.09 - 1.10 w obchodach Tygodnia Języków Obcych w naszej szkole!
W celu popularyzacji wiedzy o krajach nauczanych w naszej szkole języków obcych organizujemy akcję:
"Kto dziś przebrany - ten nie jest pytany!"
czyli ten, kto w danym dniu ubrany jest KONSEKWENTNIE (z wyłączeniem obuwia) w kolory flagi danego kraju lub krajów, nie jest pytany na lekcjach, a jeśli większość klasy jest ubrana w odpowiednie kolory - ulegają przeniesieniu zapowiedziane i niezapowiedziane kartkówki 🙂
* Poniedziałek i wtorek - English Rules, czyli kolory czerwony, biały, ciemnoniebieski, zielony (Irlandia)
* Środa - Viva España! Dzień Hiszpański, kolory: żółty, czerwony, zielony
* Czwartek - Ciao Bella! Dzień Włosko-Francuski - kolory: niebieski, biały, czerwony, zielony
* Piątek - Dzień Niemiecki - kolory: czerwony, czarny, żółty

Ponadto
- muzyka z danego kraju na długich przerwach
- cytaty/ aforyzmy do losowania
- prezentacje najpiękniejszych miejsc (na patio)
- quiz kahoot na temat kuchni hiszpańskiej (środa)
- występ muzyczno-taneczny (we wtorek) oraz
- "Tea and biscuit for free" - czyli w poniedziałek i wtorek dla każdej eko osoby (tzn ze swoim kubkiem!) - herbata i ciasteczko ☕️ w sali nr 21 i na zapleczu sali 21.
ZAPRASZAMY!


Lekcja języka polskiego w skansenie

 

W poniedziałek 13 września bieżącego roku, w ramach lekcji języka polskiego, nasza klasa III F udała się do Muzeum Wsi Lubelskiej, które powstało w 1970 roku.
Zajmuje ono obszar 23 ha i jest jednym z większych muzeów skansenowskich w Polsce.
Przewodnik Pan Andrzej Wrona w interesujący sposób opowiedział nam o historii tego miejsca i jego architekturze. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś wyglądało życie w polskiej wsi, jakie ludzie mieli obowiązki oraz co robili w wolnym czasie.
Obecnie na lekcjach języka polskiego omawiamy lekturę „ Wesele” St. Wyspiańskiego, więc zależało nam , aby wczuć się w atmosferę tamtych czasów, zobaczyć chatę i izbę, w której mogłoby odbywać się tradycyjne wesele. I to nam się udało.
Po rozstaniu z przewodnikiem zrobiliśmy przerwę na obiad w karczmie serwującej regionalne potrawy. Jedzenie było wyśmienite!
Następnie w malowniczym zakątku skansenu siedliśmy na kamieniach i ławeczkach, aby wspólnie przeczytać fragmenty „ Wesela”.
Wycieczka była naprawdę wspaniała.
Dziękujemy Pani Annie Polakowskiej za jej zorganizowanie i Pani Beacie Michalczuk za opiekę. Zapewniamy, że „ Wesela” nie zapomnimy.

Uczniowie klasy III F

 


"Lubelskie wspiera uzdolnionych 2021-2023”

 

Nabór wniosków o stypendium

Od 1 września 2021 r. do 22 września 2021r. można składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach w/w programu realizowanego przez Województwo Lubelskie.
PROGRAM STYPENDIALNY „LUBELSKIE WSPIERA UZDOLNIONYCH 2021-2023” adresowany jest do uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, j. obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości, którzy w roku szkolnym 2021/2022 są uczniami m.in. liceów ogólnokształcących.
Program zakłada przyznanie stypendium najzdolniejszym uczniom, którzy spełnią wymagane regulaminem kryteria i uzyskają najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym na okres 10 miesięcy tj. od 1 września 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. Łączna kwota wsparcia stypendialnego wyniesie 3 500 PLN, tj. 350 zł miesięcznie.
Ww. program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa i budżetu Województwa Lubelskiego oraz realizowany przez Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Szczegółowe informacje dotyczące programu: regulaminy i wymagane dokumenty, znajdują się na stronie internetowej www.lubelskie.pl oraz w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego, ul. Artura Grottgera 4.
Pracownicy Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego, ul. Artura Grottgera 4 w Lublinie udzielają informacji na temat w/w programu telefonicznie pod numerami tel:
(81) 47 81 459,
(81) 44 16 709;
(81) 44 16 716;
(81) 44 16 713 oraz
poprzez skrzynkę e-mail: stypendia_rpo@lubelskie.pl w godzinach pracy: poniedziałek – piątek 7.30 – 15.30.

Pedagog szkolny