2018/2019

Wizyta w Warszawie

W dniu 9 listopada 2018 r. klasy IIa, IIb i IId zwiedzały Warszawę. Uczennice i uczniowie byli w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na Niewidzialnej Wystawie i spektaklu "Pierwsza randka" w tearze Komedia.


 

 


 

Nauczyciele XXIII Liceum Ogólnokształcącego im.Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
nominowani do tytułu NAUCZYCIEL NA MEDAL

Informujemy, że Nasi nauczyciele: pani Danuta Jamroz (nauczycielka podstaw przedsiębiorczości), pan Robert Śnieg (nauczyciel fizyki i matematyki) oraz pan Marek Piluś (nauczyciel wychowania fizycznego) uzyskali nominację do tytułu NAUCZYCIEL NA MEDAL.
Akcja, organizowana przez Kurier Lubelski ma na celu docenienie pracy nauczycieli oraz wyróżnienie tych najlepszych w swoim fachu. Plebiscyt honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski.
 

JUBILEUSZ 20-LECIA XXIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

IM. NAUCZYCIELI TAJNEGO NAUCZANIA


OBCHODZONY W ROKU 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 

AKTUALNY HARMONOGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU

18 PAŹDZIERNIKA 2018 R. [CZWARTEK]

- GODZ. 10.00 - JUBILEUSZOWA MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE BŁ. BPA WŁADYSŁAWA GORALA UL. POPIEŁUSZKI 28b
- 11.00 - UROCZYSTY PRZEMARSZ, W KOLUMNIE, DO SZKOŁY
- 11.30 - SZKOLNE UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE
- 13.00- ZWIEDZANIE SZKOŁY ORAZ OKOLICZNOŚCIOWYCH WYSTAW I EKSPOZYCJI

19 PAŹDZIERNIKA 2018 R. [PIĄTEK] - DZIEŃ ABSOLWENTA

- GODZ. 12.00 - UROCZYSTA AKADEMIA DLA NAUCZYCIELI, ABSOLWENTÓW I UCZNIÓW XXIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. NAUCZYCIELI TAJNEGO NAUCZANIA W LUBLINIE
- 13.00 - KOLEŻEŃSKIE SPOTKANIA W SALACH LEKCYJNYCH
- 14.00 - ZWIEDZANIE SZKOŁY ORAZ OKOLICZNOŚCIOWYCH WYSTAW I EKSPOZYCJI

PATRONATY HONOROWE:

STRONA WYDARZENIA

 

Pielgrzymka maturzystów


 

 


 

KUL - Warsztaty dziennikarskie

26.09.2018 r. uczniowie klasy 2a (o profilu dziennikarsko-artystycznym) na zaproszenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wzięli udział w warsztatach dziennikarskich, organizowanych z okazji 100-lecia KUL-u. Mieli możliwość zapoznania się nie tylko z tajnikami pracy dziennikarza, ale również z historią lubelskiego uniwersytetu oraz niezwykłymi eksponatami Uniwersyteckiego Muzeum. Szczegółowa fotorelacja w zakładce zajęcia dziennikarsko-artystyczne. (autorka zdjęć - Diana)Lubelski Festiwal Nauki

W dniach 19 i 20 września 2018 roku klasy 2hi i 3i brały udział w Lubelskim Festiwalu Nauki. Klasa 2hi uczestniczyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w warsztatach z Excela pt. "Statystyka co z tego wynika. Czyli jak okiełznać dane przy pomocy metod statystycznych i arkusza kalkulacyjnego". Klasa 3i na Politechnice Lubelskiej brała udział w warsztatach pt. "Auto CAD - nie taki straszny jak go rysują" oraz obserwowała demonstracje pracy drukarki 3D.


 

 


 

 

„W stronę dojrzałości” - warsztaty dla młodzieży

Od września 2018 r. uczniowie wybranych klas pierwszych naszego Liceum uczestniczą w warsztatach „W stronę dojrzałości”. Program objęty jest patronatem Ministerstwa Zdrowia, które z Lechaa Consulting Sp. z o. o. w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 realizuje działanie pt. „Poprawa zdrowia prokreacyjnego”. Główne cele programu to:
- kształtowanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w zakresie zdrowego stylu życia,
- wsparcie młodzieży w przygotowaniu się do podjęcia przyszłych ról małżeńskich i rodzicielskich,
- ukazanie tematyki zdrowia prokreacyjnego w aspekcie profilaktyki i leczenia niepłodności.
W naszej szkole podjęto jego realizację wśród uczniów, aby wzmacniać czynniki chroniące i redukować czynniki ryzyka w kontekście zdrowia prokreacyjnego. Warsztaty dla młodzieży realizuje pani Ewa Pawlik - Rożek, tutor programu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.wstronedojrzalosci.pl2017/2018

Zakończenie roku szkolnego

Dnia 22 czerwca miało miejsce długo wyczekiwane uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/ 2018. Po krótkiej części artystycznej nastąpiło wręczenie przez p. dyrektor Monikę Wronę i wychowawców świadectw z biało - czerwonym paskiem oraz nagród i dyplomów.
Akademię pod opieką pani Anny Danczowskiej-Burdon i pani Katarzyny Michalskiej przygotowali: Damian Dąbek i Agnieszka Sokołowska z klasy 2c oraz Michał Kotowski i Emilia Nowak z klasy 2h. Dekoracje zostały wykonane przez uczniów klasy 2g pod opieką pani Doroty Józefackiej-Kuty.
Życzymy słonecznych wakacji!


 

 


 

Festyn Rodzinny

W dniu 6 czerwca 2018 r. w budynku naszej szkoły odbyła się Gala Konkursowa, będąca zwieńczeniem Międzyszkolnego Konkursu „Nauczyciele tajnego nauczania w walce o niepodległość Polski” dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 20. rocznicy powstania XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie, zorganizowanego przez nasze liceum pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród towarzyszył krótki pokaz fragmentów nagrodzonych prezentacji konkursowych. Uroczystość uświetnił występ wokalny uczniów, pokaz slajdów o Wieniawie w wykonaniu prowadzącej galę uczennicy oraz wykład dr. hab. Jacka Romanka z IPN o Mieczysławie Bekkerze (1905-1989). Wszyscy uczestnicy Gali Konkursowej, integralnie połączonej z Festynem Rodzinnym na Wieniawie, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w dorocznym święcie dzielnicy.Nagrodzeni zostali:
a) szkoły podstawowe - I miejsce: Jakub Techmański (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie); II miejsce: Bartłomiej Brzózka (Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie);
b) szkoły gimnazjalne - I miejsce ex aequo: Małgorzata Dżaman (Szkoła Podstawowa nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego ‒ Prymasa Tysiąclecia w Lublinie) i Konrad Domagalski (Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie; III miejsce: Julia Rękas (Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielskiego w Lublinie);
c) szkoły ponadgimnazjalne - I miejsce: Tadeusz Gągała/Piotr Polakowski (Prywatne Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie); II miejsce: Julia Galak (XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie); III miejsce: Alicja Gozdal/Katarzyna Dudek (Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie).


Festyn Rodzinny urządzony na skwerku przed Galerią Labirynt został przygotowany siłami naszej szkoły wespół z Radą Dzielnicy Wieniawa. Z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przepajały go treści patriotyczne i historyczne. Dzięki Stowarzyszeniu na rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma” młodzież wcielała się w role antycznych gladiatorów, żołnierzy rzymskich, kucharzy i smakoszy kuchni rzymskiej, kosmetyczek i wizażystek, średniowiecznych wojów. Z niewielkiej sceny dobiegały podniosłe pieśni i piosenki w wykonaniu uczniów okolicznych szkół oraz zespołu „Lubelskie Babie Lato” przeplatane występami scenicznymi naszej młodzieży i tanecznymi dzieci. Konkursy i pokazy mechatroniczne dopełniały reszty.


 

 


 

"Podstępne WZW”- program profilaktyczny

Od 14 maja do 23 maja 2018 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach edukacyjno – profilaktycznych w ramach programu pt. „Podstępne WZW” realizowanego przez Fundację „Gwiazda Nadziei” wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie pod honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. Program jest odpowiedzią na pojawiające się w Polsce wciąż nowe przypadki zakażeń HBV i HCV – podjęte wśród uczniów działania profilaktyczne sprzyjały więc zwiększaniu ich świadomości zagrożeń.
Celem realizacji programu było promowanie wśród młodzieży wiedzy na temat sposobów zakażenia wirusami zapalenia wątroby HBV i HCV.
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, jakie sytuacje mogą wiązać się z ryzykiem zakażenia HBV i HCV oraz w jaki sposób można się przed nimi uchronić. Ponadto zajęcia miały na celu wypracowanie wśród uczniów odpowiedzialnej postawy w zakresie własnych zachowań zdrowotnych, a także promowanie postawy tolerancji wobec osób zakażonych. Zajęcia prowadzili koordynatorzy programu: B. Grynkiewicz, E. Pawlik – Rożek, pedagog szkolny.


 


 

"Znamię! Znam je?”- program profilaktyczny

W ramach VII edycji Tygodnia Świadomości Czerniaka przebiegającego pod hasłem: "Dziecinnie proste badanie skóry, czyli Czerniakowe Abecadło" uczniowie klas I od 14 maja do 23 maja 2018 r. wzięli udział w zajęciach edukacyjno – profilaktycznych nt.„Znamię! Znam je?”- jak chronić się przed czerniakiem?”. Program realizowany jest przez Fundację „Gwiazda Nadziei” wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie.
Celem zajęć było zwiększenie świadomości młodzieży na temat czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Ponadto zachęcenie uczniów do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem. Uczniowie zostali zapoznani z czynnikami ryzyka zachorowania na czerniaka.
Zajęcia prowadziły koordynatorzy programu: B. Grynkiewicz, E. Pawlik – Rożek, pedagog szkolny.


 


 

Pszczółka

17 kwietnia klasa 1d uczestniczyła w zajęciach edukacyjno-warsztatowych zorganizowanych przez fabrykę cukierków „Pszczółka” we współpracy z UMCS. Akcja „Pszczółka ratuje dziko żyjące pszczoły” miała na celu uświadomienie roli pszczół w ekosystemie.W ramach zajęć przed szkoła został postawiony hotel dla pszczół - murarki ogrodowej. Uczniowie uczestniczyli również w wykładzie poprowadzonym przez doktorantkę UMCS- panią Katarzyną Buczek.


 

 


 

Dni Otwartych Drzwi

12 i 13 kwietnia 2018 roku mury XXIII Liceum Ogólnokształcącego zostały otwarte dla wszystkich gimnazjalistów i ich rodziców. Mieli oni możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną na najbliższy rok szkolny, zwiedzenia naszej szkoły, porozmawiania z obecnymi licealistami i nauczycielami. Dni Otwartych Drzwi uświetniły występy artystyczne na szkolnym patio, pokazy biologiczne , konkurs z języka angielskiego i wiele innych atrakcji.


 

 


 

 

 

Lubelskie Dni Autyzmu

11 kwietnia kl. 2b wzięła udział w Lubelskich Dniach Autyzmu – akcji informacyjo-edukacyjnej, która odbywała się na Placu Teatralnym w Lublinie. Celem akcji było przybliżenie mieszkańcom problemów młodzieży niepełnosprawnej oraz pomoc w kształtowaniu postaw zrozumienia i tolerancji wobec osób ze spektrum autyzmu Programie zawierał, m.in.:
- wystąpienie przedstawicieli władz miasta,
- występ taneczny i wokalny uczniów ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie,
- występ młodzieży Orkiestry Dętej z Centrum Kultury w Opolu Lubelskim,
- przedstawienie teatralne „Historia miodem tkana” w wykonaniu uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie
- wspólne zabawy uczestników spotkania prowadzone przez studentów UMCS
- wystawy prac wykonanych przez młodzież niepełnosprawną

Od 25 lat w Lublinie działa Krajowe Towarzystwo Autyzmu, które organizuje rocznie 6 tys. godzin wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych z autyzmem.


 

położenie położenie położenie
położenie położenie położenie
położenie położenie położenie
położenie położenie położenie
położenie położenie położenie

 


 

Poczet Sztandarowy Naszej Szkoły w dniu 10.04.2018 r. w 8 rocznicę "Katastrofy Smoleńskiej" pod opieka Pana Marka Pilusia upamiętnił Ofiary tragedii. Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 2H: Marta Antoniewicz, Alicja Rozmysł i Michał Kotowski.


 

położenie położenie położenie

 


 

W pierwszy dzień wiosny, uczniowie klasy dwujęzycznej o profilu geoinformatycznym naszego liceum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, przeprowadzonych w szkolnej pracowni komputerowej przez studentów Koła Naukowego Geoinformatyki UMCS z wykorzystaniem programu QGIS.
Dzięki współpracy naszej szkoły oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, młodzi adepci, wspierani przez bardziej doświadczonych studentów uczelni patronackiej, stawiali pierwsze kroki w kierunku poznania i wykorzystania programu. Jest on przyjaznym dla użytkownika, otwartym i darmowym oprogramowaniem GIS (Geographical Information System), od 2007 rozwijanym w ramach Open Source Geospatial Foundation. Służy do przeglądania, edytowania i analizowania danych przestrzennych oraz tworzenia map. W Polsce z QGIS-a korzystają zarówno pracownicy administracji jak i biznesu; od małych firm projektowych, przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, ciepłownie, operatorów światłowodów, firmy logistyczne, po głównych dostawców gazu, prądu oraz firm telekomunikacyjnych.
Szczególne podziękowania należą się pracownikowi naszego liceum, Panu Władysławowi Biczowi za nieocenioną pomoc techniczną i organizacyjną. Studenci zorganizowali także mini-konkurs z nagrodami oraz obiecali, że ciąg dalszy nastąpi wkrótce…


 

położenie położenie

 


ŻYCZENIA WIELKANOCNE


 

Uczennice z Klasy 3d: Ciężkowska Natalia, Zdunek Izabela, Dybiec Aleksandra, Gruszczyk Weronika oraz z Klasy 1b Grzegorczyk Weronika i Migała Aleksandra pod opieka Pana Marka Kasprzaka i Pana Marka Pilusia w imieniu Dyrekcji Szkoły, Nauczycieli i Uczniów przekazały Życzenia Świąteczne wraz z pięknymi stroikami dla pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej.


 

 


 

W dniach 15-16 marca prezentowaliśmy ofertę edukacyjną naszej szkoły podczas Targów Edukacyjnych 2018. 

Życzenia Świąteczne

Jasełka

 

położenie
położenie
położenie położenie położenie
położenie położenie położenie
położenie położenie

 


 

W dniu 18.12.2017 r. uczennice z Klasy 3d: Ciężkowska Natalia, Zdunek Izabela, Dybiec Aleksandra, Ziętek Aleksandra i Gruszczyk Weronika, pod opieka Pana Marka Kasprzaka i Pana Marka Pilusia w imieniu Dyrekcji Szkoły, Nauczycieli i Uczniów przekazały Życzenia Świąteczne i Noworoczne wraz z pięknymi stroikami dla pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej.


 

 


 

"Święty Mikołaj dla dzieci z Domu Dziecka i Hospicjum Małego Księcia"

W tym roku uczniowie klasy Ig wraz z rodzicami oraz Ihi z uczennicą z klasy IIb przygotowali pełne: słodyczy, zabawek, przyborów szkolnych, środków higieny, odzieży paczki mikołajkowe dla podopiecznych Domu Dziecka i Hospicjum im. Małego Księcia.
Darczyńcom dziękujemy za okazane serce, wrażliwość i chęć czynienia dobra.


 

położenie położenie

 


 

"Na czerwono - bez pytania"

6 grudnia 2017 r. Samorząd Uczniowski przygotował akcję mikołajkową i czerwony dzień dla całej społeczności szkolnej pod hasłem: "Na czerwono - bez pytania". Uczniowie ubrani na czerwono byli tego dnia zwolnieni z odpowiedzi ustnej na lekcjach. Ponadto grupa uczniów przebranych w stroje Świętego Mikołaja odwiedzała klasy wręczając cukierki i rózgi (oczywiście niegrzecznym uczniom). Osoby, które uświetniły akcję to: Julia Jońska, Anna Reszka, Justyna Rudnicka i Aleksandra Staniek z kl. 2a, oraz Jakub Kowalski z kl.2b. Młodzież bardzo dobrze się bawiła w już prawie świątecznej atmosferze.


 

położenie

 


 

W dniu 30 listopada 2017 roku biblioteka szkolna zorganizowała wyjście na spotkanie autorskie z pisarzami prozy fantastycznej: Mają Kossakowską (autorką bestselerowego „Siewcy wiatru” i cyklu powieściowego „Upiór południa”) oraz Jarosławem Grzędowiczem (autorem czytelniczego hitu „Pan Lodowego Ogrodu”). Pisarze opowiedzieli o swojej twórczości i odpowiedzieli na pytania czytelników.
Nasze książki wzbogaciły się o autografy, które prezentujemy na załączonych zdjęciach.

 

położenie położenie
położenie położenie

 


 

99 rocznica Odzyskania Niepodległości

Uczniowie z kl. 2A w składzie: Boltowicz Mateusz, Jońska Julia oraz Reszka Anna pod opieką Pana Marka Pilusia reprezentowali Naszą Szkołę w Uroczystościach upamiętniających Odzyskanie Niepodległości.


 

położenie położenie położenie
położenie położenie położenie

 


 

OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Organizujemy I etap szkolny Olimpiady w dniu 16.11.2017 r. o godzinie 8.20 w sali nr 9. Materiały do przygotowania są na stronie: www.olimpiada.pck.org.pl.
Na zwycięzców czekają nagrody m.in. Rektor UM w Łodzi ufundował indeks na kierunek Wydział Nauk o Zdrowiu dla laureata etapu centralnego.

 


 

UWAGA - KONKURS

Zapraszamy uczniów XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie do wzięcia udziału w konkursach literackim i recytatorskim organizowanych w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Słowa zaklęte w poezji” – 700 lat miasta Lublin.

Link

 


 

Dni hiszpańskie

W piątek 20 października br uczniowie klasy 2c - Marianna Jabłońska, Hanna Kozak i Damian Dąbek pod opieką p. Katarzyny Michalskiej wzięli udział w obchodach Dni Hiszpańskich w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie. Odpowiedzieli na zaproszenie nauczyciela języka hiszpańskiego i przygotowali prezentacje o świętach oraz o muzyce hiszpańskiej. Razem z uczniami klas 7-mych zaśpiewali karaoke oraz zachęcili do kontynuacji nauki języka hiszpańskiego w naszym liceum.


 

położenie położenie

 


 

Jubileusz X-lecia nadania szkole im. Nauczycieli Tajnego Nauczania

Dnia 18 października 2017 roku obchodziliśmy wielkie święto. Jubileusz X-lecia nadania szkole im. Nauczycieli Tajnego Nauczania. Wspominaliśmy tych wszystkich nauczycieli, pedagogów i wychowawców, którzy nie utracili nadziei i ostro stanęli do walki z okupantem. Zakonspirowaną pracą przelewali w serca i umysły swoich wychowanków prawdę i piękno. Podtrzymywali tożsamość narodową Polaków w niewoli.

 

położenie położenie


Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:
Pani mgr Anna Augustyniak - Sekretarz Województwa Lubelskiego
Pani mgr Alicja Fijałek - Dyrektor XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie w latach 2007-2012, dyrektor ZSW od 1991 r.
Pan mjr mgr Bolesław Błaszczuk - uczeń i nauczyciel tajnego nauczania
Pan płk mgr Marian Kalinowski - Sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów
Pan płk mgr Marian Wojtas - Wiceprezes Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Lublinie
Pan inż. Czesław Walczak - Członek Prezydium Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych
Pan prof Marcin Kruszyński - Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie.
Pani Aleksandra Wójcik - Przewodnicząca Rady Rodziców XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
Pan Jan Pudło - Wiceprzewodniczący Rady Rodziców XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
Pani Agnieszka Kifer - Skarbnik Rady Rodziców XXIII Liceum Ogólnokształcącego im Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie


Oprawę artystyczną przygotowały: Anna Poleszak i Ewa Szacoń.

 

położenie położenie
położenie położenie
położenie położenie
położenie


 


 

Celtyckie odrodzenie

Wernisaż wystawy "Celtyckie odrodzenie - Celtic Revival" organizowane przez Centrum Brytyjskie i Fundację Kultury Irlandzkiej (British Cuncil). Prowadzenie: Krzysztof Nowacki.

27 października 2017 r. - Klasy Ihi (grupa) oraz IIi z opiekunami Paniami Izą Rowińską i Anną Stropek

16 października 2017 r. - Klasa Ia z opiekunami Paniami Izą Rowińską i Jloną Klocek


 


 

15 października - Światowy Dzień Mycia Rąk

XXIII Liceum Ogólnokształcące - szkoła promująca zdrowy styl życia- włącza się do akcji!!! Uczniowie klasy 2a na zajęciach dziennikarsko-artystycznych przygotowali plakaty zachęcające do mycia rąk, które zawisną w wielu miejscach szkoły, "Tajniak" otwiera cykl "Trzymaj się zdrowo", w którym pani Beata Michalczuk opowie o powyższej akcji i wielu innych prozdrowotnych ciekawostkach . Zapraszamy do lektury naszej szkolnej gazetki .


na zdjęciach uczniowie klasy 2a podczas przygotowywania plakatów

(red. A.Z.)

 

położenie położenie
położenie położenie
położenie położenie
położenie położenie

 


 

Spotkanie autorskie z Panem Marcinem Wrońskim

13 października 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała wyjście uczniów naszej szkoły na spotkanie autorskie z Panem Marcinem Wrońskim.
Pan Marcin Wroński to czołowy polski pisarz powieści kryminalnej, który w tym roku obchodzi 25-lecie pracy twórczej. W bieżącym roku ukazała się jego dziewiąta i ostatnia powieść o śledztwach komisarza Zygi Maciejewskiego "Czas Herkulesów".
Podczas spotkania autor polecił swoje ulubione tytuły, zdradził czego szuka w literaturze, co go inspiruje, a także które pozycje omija szerokim łukiem.
Wśród uczestników spotkania rozlosowano książki z autografami, które również trafiły do szkolnej biblioteki. Serdecznie zapraszamy do lektury.


 

położenie położenie
położenie położenie

 

 


 

"W sądzie, w kinie ..."

13 października 2017 r. - Klasa IIi z opiekunką Panią Izą Rowińską uczestniczyła w wykładach na Wydziale Humanistycznym UMCS pt.: "W sądzie, w kinie czy w kabinie - różnorodne formy kształcenia tłumaczy na lingwistyce stosowanej." Prowadząca: mgr Anna Błażukiewicz. Prowadzenie: Krzysztof Nowacki.


 


 

Lekcja historii w zaprzyjaźnionej bibliotece

Dnia 10 października uczniowie klasy IF uczestniczyli w lekcji historycznej przygotowanej przez Filię nr 6 Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Poniatowskiego 4.
Lekcja zorganizowana była z okazji 71 rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny - młodej dziewczyny, sanitariuszki „Inki”, która poświęciła swoją młodość i życie za Ojczyznę.
Co roku 1 marca w Dzień Żołnierzy Wyklętych tysiące Polaków wychodzi na ulice swoich miast we wspólnym marszu, aby powiedzieć, że pamiętając o ich bohaterstwie i ogromnym poświęceniu takie hasła jak Bóg, Honor i Ojczyzna nie mogą stracić swej wartości.


 

położenie położenie

 

 


 

4 października - Wycieczka integracyjna klas 1f i 1g do Kazimierza Dolnego

W dniu 4 października 2017r. odbyła się wycieczka integracyjna klas 1g i 1f do Kazimierza Dolnego.
Tego dnia uczniowie mieli okazję spacerować po wąwozie lessowym. Następnie wszyscy wzięli udział w grze miejskiej. Uczestnicy wycieczki wyposażeni w mapę z zadaniami przemierzali miasto w poszukiwaniu odpowiedzi na zagadki. Ostatnim, ale najbardziej zapadającym w pamięci uczniów punktem wycieczki, było ognisko i zabawy integracyjne. Wszyscy spędzili miło czas na wspólnym biesiadowaniu, jednocześnie poznając się lepiej.
Mimo wielkiego zmęczenia klasy pierwsze wróciły bardzo zadowolone z nadzieją na kolejny taki wyjazd.


 

położenie położenie położenie położenie
położenie położenie położenie położenie
położenie położenie położenie położenie
położenie położenie położenie położenie
położenie położenie położenie położenie
położenie położenie położenie położenie
położenie położenie położenie położenie

 


 

33 PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

23 września 2017 roku uczniowie klas maturalnych wraz z Panią Dyrektor, Paniami Katechetkami i Wychowawcami wyruszyli na Jasną Górę, zawożąc Matce Bożej swoje intencje. Choć początek pielgrzymki nie zapowiadał sukcesów ( autokary przyjechały ponad dwie godziny później, niż przewidywała zbiórka), szczęśliwie dotarliśmy na miejsce, a organizatorzy wstrzymali uroczystości, czekając na lubelskich maturzystów. Uczniowie mogli więc w pełni uczestniczyć w drodze krzyżowej i Eucharystii. Mimo niesprzyjającej aury, pogodne nastroje sprawiły, że wrześniowa sobota na długo pozostanie w pamięci młodzieży i nauczycieli. Więcej zdjęć i szczegółów z pielgrzymki znajdziecie w najbliższym numerze gazetki szkolnej "Tajniak".


(red. A.Z.)

 

położenie położenie położenie
położenie położenie położenie

 

 


 

Co dalej, Maturzysto?

Miesiąc wrzesień to dla maturzystów czas pierwszych trudnych decyzji dotyczących matury, wymagających wyboru przedmiotów zadawanych na egzaminie dojrzałości, a co za tym idzie - przyszłego kierunku studiów. By ułatwić młodzieży to zadanie, każda klasa trzecia miała możliwość uczestniczenia w spotkaniach, ramach godziny wychowawczej, z pracownikami ABSOLWENTA, ekspertami i doradcami zawodowymi,którzy zaprezentowali uczniom ofertę lubelskich (i nie tylko ) uczelni, progi procentowe, warunki, które trzeba spełnić, by dostać się na wymarzone kierunki.

(red.A.Zając)

 

położenie

 


 

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

7 - 8.09.2017 r. Tradycją naszej szkoły stała się organizacja Kiermaszu Podręczników. W tym roku również uczniowie nie zawiedli, zjawiając się w dniach 7 i 8 września na szkolnym patio z używanymi książkami, które na pewno mogą być jeszcze wykorzystane przez młodszych licealistów.

zdj. klasa 3a

 

 


 

 

2016/2017

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 23 CZERWCA O GODZINIE 10.00 NA PATIO SZKOLNYM

Dekorację na koniec roku szkolnego wykonali uczniowie klasy 1 G : Julia Romanek, Patrycja Parczyńska i Kacper Tymosiak. Uczniami opiekowała się pani Dorota Józefacka - Kuta

 

 


 

19 czerwca 2017r. W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie klasy 1f wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Biblioteki Multimedialnej Biblio, która mieści się przy ulicy Szaserów 12-15 w Lublinie. Zapoznaliśmy się ze zbiorami biblioteki, które są podzielone na następujące działy:

Książki tradycyjne – to bogaty i stale uzupełniany zbiór książek dla dzieci, pozycji z literatury popularnonaukowej i pięknej;
Czasopisma – to ponad 40 tytułów czasopism o zróżnicowanej tematyce, naszych kolegów zainteresowały szczególnie te o tematyce komputerowej;
Filmy – podzielono tematycznie, na kilka głównych działów (między innymi Dramat, Komedia, Sensacja, Film Animowany, itp.), na półkach znaleźć można zarówno hity hollywoodzkie, jak i doskonałe perełki z produkcji niszowej;
Zbiory muzyczne –podzielone na kilka głównych działów, w zależności od rodzaju muzyki; poza wypożyczeniem wybranej pozycji do domu, można zapoznać się z płytą na miejscu, przy użyciu specjalnie przygotowanych stanowisk odsłuchowych - z czego skwapliwie skorzystały nasze koleżanki i koledzy;
Audiobooki – to doskonała alternatywa dla osób, które mogą posłuchać ciekawej interpretacji utworów w wykonaniu znanych i lubianych aktorów i lektorów; zakres tematyczny audiobooków pokrywa się z dostępnymi w Biblio książkami tradycyjnymi (literatura dziecięca, popularnonaukowa oraz piękna);
Gry planszowe – totalne zaskoczenie dla nas znaleźliśmy blisko 100 różnych gier począwszy od klasyków, czyli Monopoly i Scrabble, a skończywszy na grach współczesnych tj. Neuroshima i Warhammer.
Zachwycił nas też skate-parkowy wystrój Biblio i wygodne stanowiska, które wykorzystaliśmy do posłuchania muzyki, audiobooków i po prostu relaksu w klimatyzowanym pomieszczeniu po trudach podróży w żarze lejącym się z nieba tego dnia.


 

 

 


Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Tego dnia w Muzeum odbyło się spotkanie byłych więźniów Majdanka i innych obozów z młodzieżą z lubelskich szkół średnich.
Nasze liceum reprezentowała klasa IIc i Ib.
Głównym punktem spotkania było oddanie hołdu ofiarom Majdanka oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy u stóp Pomnika-Bramy.
O swoich przeżyciach opowiadał również Zdzisław Badio - osadzony w KL Lublin we wrześniu 1942 roku.


Uczniowie klasy Ib i IIc.

 Konkurs "Las maravillas de Espańa"

13 czerwca 2017 roku uczniowie naszej szkoły wyróżnieni w Konkursie "Las maravillas de Espańa", tj: Klaudia Głębocka z kl 1c, Cezary Mydlak z kl 1f i Seweryn Mydlak z kl 1g wraz z p. K. Borowiec, wzięli udział w uroczystym Spotkaniu Finałowym podsumowującym działalność Hiszpańskiej Sekcji Dwujęzycznej oraz wręczeniu nagród i pokazie tańca famenco, jakie miało miejsce w IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie.
Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy.

 


III Wojewódzki Festyn "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczna Lubelszczyzna"

Klasa 1 a uczestniczyła w III Wojewódzkim Festynie "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczna Lubelszczyzna", który odbył się 09.06.2017 r. na Błoniach pod Zamkiem. Młodzież miała okazję do spotkań z przedstawicielami służb ratowniczych i mundurowych, dowidzieli się jak unikać niebezpieczeństwa, oraz zapoznali się ze sprzętem ratowniczym, wojskowym i służby celnej.

 


Festyn Rodzinny na Wieniawie

W dniu 7 czerwca 2017 r. odbył się Festyn Rodzinny na Wieniawie, w którym wzięli udział uczniowie i pracownicy naszej szkoły. Jednym z punktów bogatego programu był Konkurs Historyczny 700 lat Lublina, zorganizowany przez naszą szkołę wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Wieniawa. Prowadził p. Andrzej Kaproń.

I miejsce: Cezary Mydlak, Igor Kozioł, Bartłomiej Piech;
II miejsce: Adrianna Kapała, Monika Sobiesiak, Krystian Masiewicz;
III miejsce: Monika Michna, Dariusz Kowalski, Ernest Beling;
IV miejsce: Julia Anzorge, Rafał Dąbek;
V miejsce: Oliwia Deleżuch, Aleksandra Podstawka, Julita Tomaszewska.

Nagrody ufundowali: Rada i Zarząd Dzielnicy Wieniawa oraz Oddział IPN w Lublinie.

Foto: Agnieszka Raczyńska-Kaproń.

 


Twój Dar Serca dla Hospicjum

Po raz kolejny szkoła przystąpiła do IX edycji akcji," Twój Dar Serca dla Hospicjum". Aby wspomóc podopiecznych Lubelskiego Hospicjum Małego Księcia wolontariusze, Szkolnego Koła Caritas i Klubu Wolontariusza zorganizowali: kiermasz ciast oraz przeprowadzali kwesty wśród uczniów,nauczycieli i rodziców.
Podsumowanie akcji:

06.czerwca odbył się koncert podsumowujący akcją "Twój Dar Serca dla Hospicjum" na którym wystąpili: Piotr Selim, lubelski bard, Karol Dziedzic, uczestnik programu The Voice Poland oraz uczniowie lubelskich szkół.

 

 


Twoja Krew Ratuje Życie

W dn. 06.06.2017 r. w naszej szkole odbyła się po raz kolejny akcja honorowego oddawania krwi przeprowadzona przez Terenową Stacja  Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Zarejestrowano ponad 30 osób chętnych dawców z czego zakwalifikowało się 16 osób.
XXV Międzynarodowy Bieg Solidarności "Lubelski Lipiec 80"

3 czerwca 2017 r., ponad 40 uczniów z klas : 1 a, b, c, d, f, g, h, 2 b, 2 i, wzięło czynny udział w biegu. "S"
Uczniowie wystartowali w kategorii szkół ponadgimnazjalych (K,M)
Dystans biegu wynosił 3 km. start na ul Królewskiej, meta w hali Lubelskich Targów.
Celem biegu było: upamiętnienie rocznicy strajków Lubelskiego Lipca 1980 i powstania NSZZ  "Solidarność", upowszechnienie postaw prozdrowotnych oraz promocja miasta i regionu.

 

 W dniu 2 czerwca w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie odbyło sie uroczyste wreczenie nagród laureatom konkursu "Z piosenka pod żaglami"
Dwie nasze uczennice otrzymały dyplomy i nagrody za zajęcie III miejsc: Sylwia Baran z klasy IIa w kategorii muzycznej i Agnieszka Sokołowska w kategorii plastycznej. Uczennicami opiekowala sie p. Dorota Józefacka - Kuta. Serdecznie gratulujemy.


Akcja masowego czytania książek

 


Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania książek „Jak nie czytam jak czytam.” Celem akcji była promocja czytelnictwa.
1 czerwca 2017 o 9.50 wyposażeni w książki uczniowie oraz nauczyciele zeszli na patio szkolne i punktualnie o godzinie 10:00 ustanowili rekord w czytaniu w jednym momencie.
W tym roku w akcji wzięło udział 317 osób.

 

Gratulujemy wszystkim udziału w akcji. Zapraszamy za rok!!!

 


„Lekcje z Politechniką Lubelską”


W dniu 26 maja bieżącego roku uczniowie klasy 2e XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej, w ramach programu: „Lekcje z Politechniką Lubelską”. Młodzież uczestniczyła w bloku zajęć o tematyce fotowoltaicznej. Dwie pierwsze godziny stanowił bardzo interesujący wykład prowadzony przez dr Sławomira Gułkowskiego z Instytutu Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii „Jak działa bateria słoneczna? Wykorzystanie energii słonecznej w praktyce”. Poznaliśmy podstawy budowy ogniw fotowoltaicznych i technologię ich wytwarzania, a także blaski i cienie energetyki słonecznej. Część drugą zajęć stanowiły praktyczne warsztaty w pracowni komputerowej „Projektowanie instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania (DDS-Cad)”, które poprowadziła mgr inż. Ewelina Krawczak, także z Instytutu Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii. Uczniowie mogli zapoznać się z nowoczesnym i bardzo wszechstronnym programem. DDS-Cad to zaawansowane narzędzie do projektowania instalacji wewnątrz budynku w branżach, takich jak: elektryczna, wentylacyjno-klimatyzacyjna, sanitarno-grzewcza, fotowoltaika. Po zajęciach uczniowie przespacerowali się po kampusie Politechniki Lubelskiej. Była to bardzo interesująca wycieczka, a od pracowników Politechniki otrzymaliśmy słowa zachęty do dalszych kontaktów z uczelnią.

 

 


Prelekcja dla rodziców „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”


22 maja 2017 r. odbyła się prelekcja dla rodziców „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Celem jej było zachęcenie rodziców do podjęcia indywidualnych, codziennych działań prowadzących do uświadomienia młodzieży przyjemności i korzyści płynących z czytania.

 

Rodzice zostali także poinformowani o tym, że nasza biblioteka szkolna przystępując do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała kwotę 15 tys. zł na zakup nowości czytelniczych, z których będą mogli korzystać również rodzice.
Rodzice mogli również wyrazić swoje propozycje zakupu książek na przygotowanych w tym celu kartkach. Mogli zaproponować maksymalnie 10 tytułów które według nich powinny znaleźć się w zbiorach biblioteki szkolnej.

 


Mistrzostwa Pierwszej Pomocy


28 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły z kl. 1 h, a uczestniczyli w etapie rejonowych XXV Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża,który odbył się w Galerii Olimp.

 

 


"Rodzinna historia"


W kwietniu 2017 uczniowie naszej szkoły: Julia Tomaszewska (IF) i Cezary Mydlak (IF) zostali laureatami X edycji konkursu wojewódzkiego „Rodzinna historia”. (III miejsce!!!)
Pod opieką nauczycieli bibliotekarzy przeprowadzili wywiad z Panem Adolfem Janem Uniażem ze Związku Sybiraków i przygotowali pracę literacką „Urodzony w niewoli”.
Gratulujemy sukcesu!!!

 

„Urodzony w niewoli” wywiad z Panem Adolfem Janem Uniażem. (link)

 


"Sprawni jak żołnierze"


26 kwietnia br. udział 2 zespołów kategorii chłopców i dziewcząt w eliminacjach wojewódzkich XXXX Zawodów sportowo-obronnych "Sprawni Jak Żołnierze".
Młodzież rywalizowała w kategoriach: strzelanie na strzelnicy otwartej, rzut granatem do celu, pierwsza pomoc przedmedyczna, bieg sprawnościowy. W rywalizacji brali uczniowie kl.1 e, a

 

 


Finał II Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego – Stany Zjednoczone Ameryki i Republika Austrii”


24 kwietnia br. w murach naszej szkoły odbył się Finał II Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego” zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie oraz doradców metodycznych języka angielskiego i niemieckiego miasta Lublin.

Konkurs został objęty honorowym Patronatem przez:
- Ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce
Jego Ekscelencję Paula W. Jonesa;
- Ambasadora Austrii w Polsce
Jego Ekscelencję dr Thomasa M. Buchsbauma
- Konsula Honorowego Republiki Austrii w Lublinie
Pana Piotra Majchrzaka
- Marszałka Województwa Lubelskiego
Pana Sławomira Sosnowskiego
- Wojewodę Lubelskiego
Pana dra Przemysława Czarnka
- Lubelskiego Kuratora Oświaty
Panią Teresę Misiuk
- Prezydenta Miasta Lublina
Pana dra Krzysztofa Żuka
- oraz American Corner Lublin.

 


Tegoroczna edycja konkursu obejmowała 2 kategorie: kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Austrii, a jego adresatami byli uczniowie gimnazjów z województwa lubelskiego.
Więcej informacji

Galeria

 


Nasz głos w dialogu o przyszłości Lublina!


Samorząd Uczniowski w ramach współpracy z Wydziałem Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublina wraz z Pracownią Miejską, aktywnie włączył się w proces prognozowania przyszłości miasta w projekcie Foresight Lublin 2050.

21 kwietnia 2017 r. na patio uczniowie klasy 2 h: Adam Zubrzycki oraz Patryk Serafin moderowali Stolikiem przyszłości, przy którym rozmawiali z młodzieżą o tym jakie potrzeby powinien spełniać Lublin, aby jego mieszkańcom żyło się w nim dobrze. Uczniowie naszej szkoły chętnie wypowiadali się na temat swoich wyobrażeń. Ich pomysły i wnioski zostaną włączone do raportu końcowego projektu.

 

 

 

 


Spektakl "Ziemia niczyja"


Dnia 10 kwietnia 2017 roku, ponad 100 uczniów naszej szkoły z klas I h, II a, II c, II g i II h wybrało się do Multikina na retransmisję spektaklu "Ziemia niczyja" autorstwa Harolda Pintera. Przedstawienie to zostało zarejestrowane na żywo, przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu młodzież naszej szkoły mogła stać się częścią publiczności londyńskiego National Theatre oraz doświadczyć aktorstwa najwyższej próby. W rolach głównych pojawili się Ian McKellen oraz Patrick Stewart, którzy zagrali naprawdę świetnie!

 


IV Ogólnopolski Konkurs Prozatorki im. Fiodora Dostojewskiego


Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły, Sylwia Baran z klasy 2a, została wyróżniona w IV Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim im. Fiodora Dostojewskiego Dla Młodzieży. Jej opowiadanie "Cuda miłości wszechmocnej" zostało, wraz z innymi nagrodzonymi pracami, wydane w formie ksiązkowej przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, nadając jednocześnie tytuł całemu zbiorowi. Zapraszamy do lektury! Książkę "Cuda miłości wszechmocnej" można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.

 

 


Dni Otwartych Drzwi 6-7.04.2017 r.


W dniach 6-7 kwietnia 2017 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym przywitaliśmy uczniów lubelskich gimnazjów na Dniach Otwartych Drzwi. Wśród wielu przygotowanych atrakcji nie mogło zabraknąć części artystycznej. Przygotowali ją uczniowie klas o profilu dziennikarsko-artystycznym, klasy 1a i 2a pod kierunkiem pani Anny Michalskiej i pani Anny Zając. Oprócz wysłuchania pięknych piosenek, gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z prezentacją przygotowaną przez redakcję Telewizji Szkolnej TVS oraz przejrzeć wszystkie wydania Gazetki Szkolnej "Tajniak".

 

 

 

Lekcja otwarta: milionerzy matematyczni

 

położenie
położenie

 


Dni otwarte w XXIII LO

6 - 7 kwietnia 2017 r. w godz. 10:00 - 14:00
Zapraszamy!

 

PROGRAM DNI OTWARTYCH

 

1. Prezentacja nt. XXIII LO - patio szkolne.

2. Zwiedzanie bazy dydaktycznej szkoły. Informacje na temat zasad rekrutacji.

3. Quiz i konkurs geograficzny, prezentacja nowego profilu klasy geoinformatycznej przez studentów UMCS - sala nr 14 - czwartek, piątek od 10.00 do 12.00.

4. Prezentacje mediów szkolnych i występy artystyczne uczniów - patio szkolne - czwartek, piątek od 10.00 do 11.30.

5. Prezentacja galerii "Tecza pomysłów" - patio szkolne.

6. "Żywe obrazy" - rekonstrukcja wybranych dzieł malarskich - sesja fotograficzna - biblioteka szkolna - czwartek od 10.00 do 12.00.

7. Pokazy chemiczne - sala nr 4 - czwartek, piątek od 9.15 do 10.00.

8. Gry i zabawy matematyczne - sala nr 8 - czwartek, piątek od 10.00 do 10.50.

9. Konkurs z języków obcych, prezentacja z wymiany międzynarodowej, prezentacja programu Szkoła - Ambasador Parlamentu Europejskiego - sala nr 5 - piatek 11.45.

10. Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora XXIII LO dla gimnazjów miasta Lublina - sala gimnastyczna - czwartek, piątek od 9.00 do 13.00.

 
Warsztaty językowe


05 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy II d uczestniczyli w warsztacie językowym zorganizowanym przez Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS. Tematem interaktywnego wykładu pt." Nosi kaptur to bandyta, maluje po ścianach - wandal" było nasze spojrzenia na polskie i niemieckie graffiti.
Nasi uczniowie wzięli udział w quizie dla młodzieży.
Uroczyste podpisanie umowy z Wydziałem Nauki o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej 21.03.2017 r.


Dnia 21.03.2017 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie z Wydziałem Nauki o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.
W ramach współpracy Wydział Nauki o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej obejmie patronatem nowo powstałą klasę o profilu geoinformatycznym.
Swoją obecnością zaszczyciły nas Władze Uczelni:
- prorektor UMCS prof.dr hab.Alina Orłowska, dziekan wydziału dr hab.Sławomir Terpiłowski,
- prodziekan wydziału dr Jolanta Rodzoś,
- dr Leszek Gawrysiak kierownik pracowni geoinformatyki UMCS oraz z-ca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Miasta Lublin Mirosław Jarosiński.
Uroczystość była opatrzona przemówieniami zaproszonych gości, wystąpieniem pani dyrektor oraz studentki geoinformatyki Pauliny Deryło na temat kierunku i działań koła naukowego studentów.

 
Prelekcja dla Rodziców


Dnia 29 marca 2017 przed zebraniami z rodzicami miała miejsce prelekcja dla Rodziców na temat: "Fonoholizm- uzależnienie od telefonu" i "Bezpieczny telefon". Prelekcję poprzedziły scenki o charakterze profilaktycznym przygotowane przez uczniów klasy 1a na podstawie scenariuszy uczniów klasy 2a. Dokładne informacje na temat zagadnień poruszanych podczas prelekcji można odnaleźć na stronie internetowej szkoły w zakładce: Szkoła promująca zdrowie. Zapraszamy do lektury!Misterium Światła i Ciemności


16 marca 2017 r. uczniowie naszej klasy (IIIb) uczestniczyli w Misterium Światła i Ciemności pod Bramą Grodzką.
Odczytywaliśmy fragment listy zawierający ok. 4,5 tys. nazwisk mieszkańców getta. O godz. 18.30 na krótki czas wygaszone zostały światła na terenie nieistniejącej dzielnicy żydowskiej.
Misterium było częścią obchodów 75 rocznicy likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie.

Uczniowie kl. IIIb

 
Spektakl "Zbrodnia i kara"

15 marca 2017 r. klasy: Ib, IIc, IId i IIIb uczestniczyły w spektaklu pt. "Zbrodnia i kara". Adaptacja tej wybitnej powieści F. Dostojewskiego stała się nie lada wyzwaniem dla jego twórców.
W dwugodzinnym spektaklu udało się reżyserowi - Bogdanowi Kokotkowi, nie pominąć żadnego wątku powieści. A dzięki brawurowej grze aktorów, obrotowej scenie otrzymaliśmy prawdziwe wydarzenie artystyczne sezonu.

Gorąco polecamy!
UczniowieKonkurs na logo


W pierwszym semestrze ogłoszony został konkurs na logo na bluzę szkolną (T-shirt, torbę lnianą). Wpłynęło 21 projektów. W marcu 2017r. zorganizowano wystawę prac. W drodze głosowania przez uczniów naszej szkoły wyłoniono zwycięzców.
I miesce zdobyła Lena Walczak z kl. I b (logo nr 9)
II miejsce zdobyły Julia Romanek i Aleksandra Tomala z kl. I g (logo nr 14)
III miejsce zdobyła Emilia Gajos z kl. III g (logo nr 5)
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Opiekunem konkursu była pani Dorota Józefacka - Kuta.Eliminacje do XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego


7 marca 2017 w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie odbyły się eliminacje do XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego. Wśród wielu wykonawców znalazła się również uczennica naszej szkoły- Sylwia Baran z klasy 2a, prezentująca utwór "Dwie krople" do skomponowanej przez siebie muzyki. Życzymy powodzenia w eliminacjach!Spotkanie z historią ...


Dnia 3 marca 2017 r. klasa IIIB uczestniczyła w zajęciach "Spacer biograficzny z D. Brzosko-Mędryk" na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku.
Danuta Brzosko-Mędryk, polska więźniarka polityczna obozu na Majdanku, to jeden z najważniejszych świadków historii w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych.
Celem zajęć było zapoznanie się z przeżyciami Danuty Brzosko-Mędryk w ogólnym kontekście historii obozu. Uczniowie słuchali i oglądali zarejestrowane opowieści świadka historii, pracowali również z materiałem źródłowym. Ta niekonwencjonalna lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

Uczniowie kl. IIIb.

 

>
Brama Grodzka - TeatrNN


1 marca 2017r.
Wspaniała lekcja historii i odpowiedzialności za pamięć o nieistniejącym lubelskim mieście i jego zagładzie. W teatrze zwiedzaliśmy również wystawę Lublin. Pamięć Miejsca.
Przestrzeń wystawy podzielona jest na trzy części. Pierwsza opowiada o mieście żydowskimdo czasów wojny w 1939 roku. Druga w formie instalacji artystycznej, upamiętnia zamordowanych w czasie zagłady mieszkańców miasta żydowskiego. Trzecia, przedstawia historię Sprawiedliwych ratujących Żydów w czasie wojny.
Słowa uznania dla prowadzącego zajęcia p. B. Gajdzika. Ta lekcja na długo zostanie w naszej pamięci.
Uczniowie kl. III BSpotkania z poezją i historią


„Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
Szli z uporem ponad 200 lat…”


Słowa Hymnu Sybiraków autorstwa Mariana Jonkajtysa rozpoczęły kolejne już spotkania z Panią Krystyną Świrniak – Mateuszuk. Pani Krystyna jest członkiem Związku Sybiraków oraz Ogólnopolskiego Klubu Pawłodarczyka. Hymn Sybiraków jest odtwarzany przy każdym spotkaniu z Panią Sybiraczką w naszej szkole.
Pani Krystyna na zesłaniu w Kazachstanie spędziła 6 lat. Przeżyła wszystko to, co setki tysięcy polskich dzieci zesłańców – ciężką fizyczną pracę, głód, wszy, choroby, nędzę i poniewierkę.
Koszmar utraconego dzieciństwa poetka – Sybiraczka zawarła w strofach poezji. Swoje syberyjskie wspomnienia przeplatała fragmentami wierszy.

„Potrzeba nam lat wielu
By po rozstaniu obeschły łzy.
Czas leczy rany – to prawda
Lecz ciągle cierń w sercu tkwi.”

Krystyna Świrniak – Mateuszuk „Cierń”
Pamiątkowe fotografie, między innymi z pobytu Pani Krystyny na zesłaniu w Kazachstanie, wzbudziły wielkie zainteresowanie uczniów.Sesja historyczna


W dniu 28 lutego 2017 r. uczniowie klasy Ic: Alicja Koszara, Aleksandra Kotowicz i Damian Dąbek pod opieką p. Andrzeja Kapronia byli uczestnikami sesji historycznej poświęconej Żołnierzom Wyklętym, zorganizowanej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Nasi uczniowie wzięli udział w quizie dla młodzieży.
Targi Edukacyjne w Lublinie


W dniach 16 – 17 lutego uczestniczyliśmy w XIII edycji Targów Edukacyjnych. Zwiedzający mieli możliwość poznania oferty edukacyjnej naszej szkoły.Wizyta studyjna w ramach Dni Otwartych WSEI 2017


W dniu 15 lutego 2017 r. delegacje uczniów klas drugich pod opieką nauczycieli E. Pawlik-Rożek i A. Poleszak wzięła udział w pierwszej edycji Dni Otwartych Wydziału Administracji i Ekonomii oraz Wydziału Transportu i Informatyki WSEI w Lublinie.
W ramach wizyty uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak nie zostać ofiarą w sieci, zadbać o bezpieczeństwo danych w cyberprzestrzeni oraz sposobach pozyskiwania informacji od instytucji publicznych. Ponadto wzięli udział w prezentacjach dotyczących możliwości wariografu, mikroskopu elektronowego. Powyższe zajęcia tematyczne spotkały się z dużym zainteresowaniem licealistów. Dzięki udziałowi w nich mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin oraz planować, co dalej po maturze…Regionalny Konkurs Informatyczny „Dzień Bezpiecznego Komputera”


3 lutego 2017 r. odbył się XIII Regionalny Konkurs Informatyczny „Dzień Bezpiecznego Komputera”, organizowany przez Zespół Szkół Energetycznych w Lublinie razem z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, pod honorowym patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie, Prezydenta Miasta Lublin i Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Podczas konkursu wyłoniono 13 laureatów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz grupę wyróżnionych. Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń klasy III i Jakub Porzuc. Gratulujemy!!!11th January 2017

Dr Marcin Mizak gave a lively presentation for the students of class 2h and 3a on the phonetic differences between General British and General American English. He illustrated the topic with some examples from a classic movie Star Wars. The students had a chance to practice orally these two accents and they really did. Below there are some pics from the event by dr Agnieszka Potyrańska and Joanna Galant.

 

 

Read more on more on: http://www.umcs.pl/pl/relacje-z-wydarzen

 Wyjątkowy spektakl profilaktyczny pt. „Zamknięta spirala”


11 stycznia 2017 r. grupa uczniów klas I a, Id, I e, I i pod opieką nauczycieli E. Pawlik – Rożek, A. Poleszak i E. Żurek obejrzała spektakl pt. „Zamknięta spirala” w wykonaniu aktorów Teatru Quadro z Kielc, w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka". Historia w nim ukazana dotyczyła młodych ludzi przed ważnym egzaminem. W ich świat niespodziewanie wkroczyły narkotyki. Wybory bohaterów podjęte pod ich wpływem wciągnęły ich w spiralę zdarzeń, z której ciężko było powrócić do rzeczywistości. Podczas spektaklu zostały postawione ważne pytania m.in. czy warto niszczyć nasz piękny umysł? Dzięki nim uczestnicy mogli uświadomić sobie, że skutki podjętej decyzji mogą mieć wpływ nie tylko na życie jednostki, ale i ich bliskich.„ARS, czyli jak dbać o miłość?”


W okresie X – XII 2016 r. uczniowie klasy I h uczestniczyli szkole w IV edycji programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, opracowanego przez dr Krzysztofa Wojcieszka, w ramach projektu KIK/68 „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, Jest on współfinansowany z funduszy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Celem programu jest wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty życia i zdrowia ich samych i ich potomków, spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych m.in. takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki. W ramach programu zostały przekazane uczniom materiały edukacyjne (ulotki). Dodatkowo, zajęcia wzbogacono m. in. projekcją filmu pt „Wieczne Dziecko”, która stanowiła rozwinięcie tematu związanego ze skutkami picia alkoholu przez kobiety w ciąży, w tym ryzyka pojawienia się u dziecka Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS).
Zajęcia zrealizowała Ewa Pawlik- Rożek, pedagog szkolnyDZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

W związku z przypadającą na 10 grudnia rocznicą Dnia Praw Człowieka, w ramach współpracy z Wydziałem Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uczniowie klasy 2a (wych. p. Anna Zając) w ramach godziny wychowawczej dnia 5.12.2016 r. mieli okazję uczestniczyć w zajęciach poświęconych właśnie zagadnieniom Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wykład wygłosiła Pani dr Julita Agnieszka Rybczyńska, przekazując wiele cennych informacji na temat w.w.konwencji. W niedalekiej przyszłości planowane jest kolejne spotkanie, tym razem w charakterze warsztatów, poszerzające zdobytą przez uczniów wiedzę.Dnia 8 grudnia uczniowie klas: 2c oraz 3c uczestniczyli w wykładzie dr Elżbiety Bender, wykładowcy Filologii Iberyjskiej UMCS na temat twórczości Miguela Cervantesa.

 


 

Wyniki konkursu na najlepsze ciasto z jabłek

I miejsce – Skwira Gabriela, Żurawska Dominika, Pomorska Karolina, kl.1c – 59 głosów
II miejsce – Pacewicz Jakub, kl. 3g – 46 głosów
III miejsce – Kozłowska Weronika, kl. 3i – 32 głosy
IV miejsce – Dudek Małgorzata, kl. 1a – 26 głosów


Wyróżnienia otrzymali:
1. Karbowniczek Karolina - 3h
2. Robak Michał - 3d
3. Kamiński Jakub - 3d
4. Stola Barbara - 2d
5. Dulna Katarzyna - 2d
6. Sokołowska Agnieszka - 1c
7. Grzegorczyk Aleksandra - 1c
8. Tomala Aleksandra - 1g
9. Dec Sabina - 1g
10. Patyrak Bartosz - 1g
11. Todorowska Aleksandra - 3a

Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród w dniu 22.12.2016r. godz. 12.30.
Jury konkursu


 

Dzień Niepodległości

W ramach obchodów Dnia Niepodległości, 15 listopada, odbyło się u nas spotkanie młodzieży XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie z dyrektorem oddziału lubelskiego IPN dr. hab. Dariuszem Magierem, który opowiedział młodzieży o polskiej drodze do niepodległości 1918 r. Było ciekawie, uroczyście i podniośle.

Podczas spotkania zrodziło się wiele pomysłów na dalszą współpracę między naszymi instytucjami.
Organizatorem spotkania oraz autorem zdjęć był Pan Marcin Kruszyński. 

23rd November 2016


Today, the students from class 1f and 2h took part in the first workshop organised by the Institute of Applied Linguistics within the program “Wednesdays with Applied Linguistics. The workshop was conducted by Ms. McKenzie Hightower, the Fulbright English Teaching Assistant. McKenzie presented the customs and traditions of the holidays celebrated in the US. Some of the customs are not only of Anglo-Saxon but also Mexican origin and these were extremely thought provoking.

photos by A.Potyrańska

Read more on: http://www.umcs.pl/pl/relacje-z-wydarzen


 

WYLOSUJ ANIOŁA

Zostań Aniołem Stróżem Dziecka z oddziału onkologicznego

W listopadzie 2016 roku uczniowie klasy 2a zaangażowali się w realizację projektu "Wylosuj Anioła. Zostań Aniołem Stróżem Dziecka z oddziału onkologicznego" Przez kilka godzin wychowawczych pisali listy i tworzyli kolorowe karty pocztowe, które jeszcze w tym miesiącu zostaną przekazane do organizatorów- Grupy Rodziców "Gdy Liczy się Czas", a następnie trafią do dzieci przebywających w szpitalu. Tym drobnym gestem chcemy okazać nasze wsparcie dla tych , którzy bardzo tego potrzebują- chorym i bezbronnym dzieciom.


 

 IMPRESSED BY THE IMPRESSIONSTS?

It is rare for Lublin to host such a significant exhibition as Monet, Renoir, Corot and others. Painters of Normandy. Thus class 1h could not miss the chance to see the 79 images - examples of French painting created in the late nineteenth and early twentieth century.

On 25th October they visited the museum and immersed themselves in extraordinary landscapes of the Normandy countryside and the Norman coast. Here are their brief impressions:


I liked this exhibition because not always we have the chance to see original paintings of famous French Impressionists and I think this is the best aspect of it. None of the paintings really moved me, but I would absolutely recommend this unique exhibition to other people – Dominika

I really enjoyed the exhibition we went to see, it was interesting to study a different type of art. I was surprised to notice how many differences there were in each painting and how the artists played with light. I would recommend it to anyone interested – Marta

I’m not the kind of person who can be affected by art, but I really like the play of light in the paintings. I would definitely recommend this exhibition to people who enjoy impressionist art – Maciej


I liked the exhibition very much. I had the chance to see a lot of amazing paintings of famous Impressionists. The best aspect: very low price compared with such famous names; the worst aspect: there aren’t many painting of Renoir, Monet and Corot – Michał


I liked the exhibition because the paintings were very interesting and we could compare our opinions with other members of our group. I thought there would be more paintings, but the ones shown were truly fascinating – Alicja


In my opinion the trip to the museum was okay but I don’t really like the impressionist style. There was one really good painting by Boudin: I was stunned by it. The worst thing was that there were too few Monet’s paintings – I really like his works e.g.: ‘Haystacks’ – Emilia

I recommend this exhibition because we can learn something new and widen our horizons - Karol

 

 

 


 

20-21.10.2016r - Wycieczka klasy 2a i 2i

W dniach 20-21 października 2016 roku klasy 2a i 2i pod opieką pani Agnieszki Lipiec, pani Anny Zając, pani Małgorzaty Oleszek, pani Ewy Żurek i pana Leszka Bigaja wyruszyły na wycieczkę do Krakowa i Zakopanego. Mimo iż pogoda nam nie dopisała, prawie udało się zrealizować zaplanowany program. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kraków: Wawel, Kościół Mariacki oraz krakowski rynek. Drugiego dnia deszcz popsuł nieco ustalony wcześniej harmonogram dnia. Zamiast nad Morskie Oko, wybraliśmy się do Muzeum Tatrzańskiego, a gdy tylko na chwilę się rozpogodziło, wyruszyliśmy w góry, zdobywając Kalatówki. Jak widać, deszcz nie jest w stanie popsuć wszystkiego...Pewnie, gdyby go nie było, wycieczka wyglądałaby inaczej, ale kto powiedział, że lepiej...;-)

położenie
położenie
położenie
położenie


 

13.10.2016 r Akademia z okazji "Święta Edukacji Narodowej"

W XXIII Liceum Ogólnokształcącym Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w sposób szczególny. A wszystko to za sprawą patronów naszej szkoły - Nauczycieli Tajnego Nauczania, którzy w czasach niezwykle trudnych kształcili młode Pokolenie, bez względu na sytuację polityczną i warunki, w jakich przyszło im żyć. Szkoła dla nich była miejscem, w którym zdobywało się wiedzę, kształtowało system wartości, budowało przyjaźnie, poznawało, czym jest prawda, siła i prawdziwa miłość. Tym własnie wartościom dnia 13.10.2016 została poświęcona akademia przygotowana przez uczniów klasy 1a: Adriannę Kapałę, Monikę Sobiesiak i Jakuba Kopacza oraz uczennice klasy 2a: Sylwię Baran, Olgę Baranowską i Aleksandrę Szewczyk. Scenariusz Akademii przygotowały: pani Anna Michalska i pani Anna Zając, dekorację wykonały: pani Małgorzata Soboń i pani Gabriela Szachoń.

położenie
położenie położenie położenie
położenie
położenie
położenie położenie


 

 

W dniu 11 października 2016 roku, uczniowie wszystkich klas maturalnych oraz dwóch klas drugich wzięli udział w "Lekcji w kinie", której temat brzmiał: "Kino jako narzędzie manipulacji". Po profesjonalnie przeprowadzonym wykładzie, ilustrowanym fragmentami różnych filmów, licealiści obejrzeli film "Wolny strzelec", w którym "reżyser skrytykował media i pokazał wyścig szczurów po swój amerykański sen..." Z niecierpliwością czekamy na kolejną lekcję...


 

Twoje miasto – Ty decydujesz!

Głosowanie Samorządu Uczniowskiego na projekt Latający labirynt w Budżecie Obywatelskim. Członkowie Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym oddali głosy na projekty Budżetu Obywatelskiego 2017: Latający Labirynt – bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży dzielnicy Wieniawa.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z dużym zaangażowaniem codziennie ogłaszali o możliwości głosowania w bibliotece szkolnej oraz zachęcali młodzież do poparcia zajęć organizowanych przez Galerię Labirynt.

Głosowanie odbyło się w dniach 1- 10 października 2016 roku.

 

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października 2016 r. uczniowie klasy II a uczestniczyli w części edukacyjnej i artystycznej obchodów ŚDZP na Placu Teatralnym 1 przy Centrum Spotkania Kultur. Głównym organizatorem imprezy było: Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Misericordia oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Lublin. W ramach obchodów prowadzone były m. in. wykłady specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Uczniowie mogli obejrzeć prezentacje prac artystycznych z różnych placówek oraz wziąć udział w występach artystycznych. Celem obchodów było przybliżenie problematyki zaburzeń psychicznych, łamanie stereotypów i wyobrażeń na temat funkcjonowania osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zwrócenie uwagi na profilaktykę w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Organizatorem wyjścia młodzieży była E. Pawlik- Rożek, pedagog szkolny we współpracy z p. B. Grynkiewicz.

 

 


 

Zajęcia adaptacyjno – integracyjne 2016

W dniach 15.09. – 07. 10.2016 r. uczniowie wszystkich klas pierwszych uczestniczyli w szkole w zajęciach adaptacyjno - integracyjnych z cyklu „Razem tworzymy naszą klasę” prowadzonych przez p. Ewę Pawlik – Rożek, pedagoga szkolnego. Młodzież miała okazję do wzajemnego lepszego poznawania się w grupie, a także budowania atmosfery sprzyjającej nauce w zespole klasowym. Życzymy pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz rozwijania swoich zainteresowań  i pasji w środowisku szkolnym i poza szkolnym.

 

 

Dnia 28 września 2016r. nasza klasa, 3b uczestniczyła w lekcji muzealnej nt. „Arkadia i Apokalipsa w wierszach Józefa Czechowicza”. Zajęcia odbyły się w placówce muzealnej, poświęconej temu artyście. Poznaliśmy biografię twórcy, oraz wiele ciekawostek o poecie. W drugiej części lekcji analizowaliśmy wiersz „przez kresy”, pochodzący z tomiku „Ballada z tamtej strony”. Zajęcia były bardzo ciekawe, interesujące i okazały się przyjemną formą nauki.

Uczniowie kl. 3b


2015/2016

20.06.2016r.

W 23LO obyło się szkolenie Nauczycieli w "Udzielaniu Pierwszej Pomocy". Na szkolnym "Patio" Ratownicy Medyczni szkolili jak się zachować w nagłych wypadkach. Każdy z Uczestników Szkolenia musial zmierzyć się z rzeczywistością i spróbować na manekinach swoje umietności w Udzielaniu Pierwszej Pomocy.

położenie położenie

Zajęcia z robotyki - 14.06.2016r.

Warsztaty odbyły się przy udziale 2 klas informatycznych. Uczniowie składali i programowali roboty.

położenie położenie
położenie położenie

Uczeń klasy IIg Damian Żelazny uczestniczył w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym Geo - Planeta i uzyskał wynik bardzo dobry.

1 czerwca w Dniu Dziecka  Pani Dyrektor Monika Wrona oraz organizatorzy konkursu "Dyktando Anglisty" – Pani Ewa Postępska-Piłat i Pani Justyna Mendyk, rozdali cenne nagrody ufundowane przez Wydawnictwa Macmillan, Pearson oraz Egis.
Krótką uroczystość uświetnił występ artystów szkolnego zespołu 4art.

25 maja Spotkanie z Rossem Donlonem

Dyktando Anglisty
W dniu 15 kwietnia 2016 odbyło się "Dyktando Anglisty", konkurs pod patronatem Zakładu Lingwistyki Stosowanej UMCS w Lublinie.

Prawie 100 uczniów napisało teksty  na dwóch poziomach trudności:
B1 – o trudnej sztuce słuchania oraz B2 – o początkach kariery Walt`a Disney`a.

Zwycięzcami zostali:

w kategorii B1 :

I miejsce – Magdalena Malinowska  kl. Id
II miejsce – Agata Skiba   kl. Id
III miejsce – Justyna Sadczuk   kl. IIb

w kategorii B2 :

I miejsce – Karol Iwański   kl. Ic
II miejsce – Oliwia Wegner  kl. Ic
III miejsce – Wojciech Bielecki  kl. Ic

 

 

Kim będę? - planowanie swojej przyszłości zawodowej
W okresie od 23.05. 2016 r do 03. 06 2016 r. grupa 211uczniów z klas drugich uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych z cyklu, „Kim będę? planowanie swojej przyszłości zawodowej” realizowanych we współpracy z Centrum Konsultacji Edukacyjnej „Absolwentw Lublinie. Zajęcia miały na celu:
- edukację w zakresie rozpoznawania własnego potencjału, zasobów i marzeń związanych z wykonywaniem przyszłego zawodu
- przybliżenie wybranych kierunków studiów
W trakcie zajęć uczniowie rozwijali świadomość swoich mocnych stron i ograniczeń oraz umiejętność stawiania sobie celów i ich realizowania. Wybór odpowiedniego kierunku kształcenia to trudna decyzja, która stanowi pierwszy etap planowania kariery zawodowej. Z pewnością zajęcia stanowiły wsparcie drugoklasistów w dookreślaniu ich zainteresowań i predyspozycji oraz refleksji nt dalszego kierunku  rozwoju. Cieszyły się dużym zainteresowaniem. Koordynatorem realizacji zajęć w szkole była Ewa Pawlik – Rożek, pedagog szkolny.


Czwarta edycja Konkursu „Lider Innowacji”

 

życzenia

7 kwietnia 2016 r. na terenie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie zostały wręczone nagrody dla zwycięzców czwartej edycji Konkursu „Lider Innowacji” i Projektu „Szkoła Innowacji". Projekt skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego.
W kategorii: Szkoła – lider innowacji - nasze liceum otrzymało wyróznienie
W kategorii: Dyrektor – lider innowacji - Pani Dyrektor Monika Wrona otrzymała wyróżnienie
Nasze liceum otrzymało także Certyfikat „Szkoła Innowacji”

położenie położenie
położenie położenie
położenie położenie


WIĘCEJ INFORMACJI O KONKURSIE TUTAJŻyczenia Wielkanocne


życzenia


Targi Edukacyjne 2016
W dniach 17 i 18 marca 2016 r. promowaliśmy naszą szkołę podczas Targów Edukacyjnych. Uczniowie pod opieką nauczycieli prezentowali ofertę edukacyjną naszego Liceum uczniom klas III Gimnazjum, ich rodzicom oraz wszystkim zainteresowanym edukacją młodzieży.
Aktywność i entuzjazm uczniów z poszczególnych profili reprezentujących naszą szkołę oraz aranżacja naszego stoiska spotkały się wśród odwiedzających Targi Edukacyjne z aprobatą i dużym zainteresowaniem.
Wszystkim uczniom i Nauczycielom, którzy przyczynili się do przygotowania oraz organizacji naszego stoiska podczas Targów Edukacyjnych bardzo dziękujemy.

położenie położenie
11.02.2016
W tym roku już po raz piąty XIX Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej UMCS ogłosiło konkurs literacki "Czytam, więc jestem". Jego celem było propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży, zachęcanie uczniów do wyrażania opinii na temat przeczytanych książek oraz tworzenia własnych tekstów. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice klas pierwszych: Wiktoria Jakubusek z klasy 1b (opiekun pani Danuta Kowalewska), Sylwia Baran z klasy 1a i Ilona Kołbyko z klasy 1a (opiekun pani Anna Zając). Miło nam poinformować, że laureatką konkursu została Ilona Kołbyko, której serdecznie gratulujemy sukcesu. Pracę Ilony na pewno opublikujemy w jednym z numerów "Tajniaka".
Na zdjęciu od lewej: Ilona, Wiktoria i Sylwia.


Konkurs organizowanym w ramach XII Targów Edukacyjnych, w którym nagrodą jest darmowy kurs na prawo jazdy. Informacje o konkursie znajdują się na stronie Targów.


25.01.2016
Niezwykła godzina wychowawcza
25 stycznia 2016 klasa 1a uczestniczyła w niezwykłej godzinie wychowawczej i wspaniałej lekcji poezji. Tego dnia uczniów odwiedził pan Janusz Zalewski, założyciel i prezes fundacji DWA SKRZYDŁA ANIOŁA, który zapoznał uczniów z historią działalności fundacji, a swoim wykładem uwrażliwił ich na konieczność niesienia pomocy osobom, które szczególnie tego potrzebują. Gościem honorowym pierwszoklasistów został niewidomy poeta, pan Andrzej Szewczyk, mieszkaniec Lubelskiego Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty. Uczniowie mieli okazję wysłuchać kilku niezwykle przejmujących utworów o życiu, przemijaniu, cierpieniu i miłości do drugiego człowieka. Poniżej krótka fotorelacja ze spotkania.

położenie położenie
położenie położenie
położenie
14.12.2015 r.- Ogólnopolski konkurs na wypracowanie w języku hiszpańskim Giner de los Rios
Z przyjemnością informujemy, iż uczennica naszej Szkoły, Marcelina Wilk z klasy 1i, zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie na wypracowanie w języku hiszpańskim Giner de los Rios, organizowanym przez Ambasadę Hiszpanii.
Marcelinie serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej nauki i dalszych sukcesów!
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z uroczystości rozdania nagród, która odbyła się w Warszawie 14 grudnia 2015, a także dyplom i link do strony na której można przeczytać wypracowanie Marceliny.
http://www.mecd.gob.es/polonia/convocatorias-programas/convocatorias-Polonia/giner.html

położenie położenie
położenie


5.12.2015 r. - 39. Ogólnopolska olimpiada języka niemieckiego
Dominik Kuwałek z klasy 3c zakwalifikował się do drugiego etapu 39. Olimpiady Języka Niemieckiego!
Gratulujemy i życzymy powodzenia!


25.10.2015 r. - Konkurs poezji, prozy i pieśni patriotycznej "Ojczyzno moja najmilsza"
W Centrum Kultury w Lublinie odbył się Konkurs Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej "Ojczyzno moja najmilsza" im. Ryszarda Kaczorowskiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice:
- Edyta Adamek, uczennica kl.2h. W wykonaniu Edyty usłyszeliśmy klasyczną interpretację dwóch utworów: "Białe róże" i "Rozszumiały się wierzby płaczące...". "Białe róże" to - polska pieśń wojskową, powstała około 1918 roku, ze słowami Kazimierza Wroczyńskiego, Jana Lankau i innych, anonimowych autorów, do której muzykę skomponował Mieczysław Kozar-Słobódzki. "Rozszumiały się wierzby płaczące..." to anonimowa wersja popularnej pieśni partyzanckiej z z 1943 roku, do melodii popularnego marsza "Pożegnanie Słowianki", skomponowanego w 1912 roku przez Wasyla Agapkina.
- Sylwia Baran- uczennica klasy 1a, zaprezentowała piosenkę zespołu Wołosatki "Katyń 2010" (słowa Andrzej Janeczko, muzyka Ryszard Pomorski) oraz utwór zespołu Horytnica pt. "Emilia Plater".29.09.2015 r. odbył się w Naszej Szkole Europejski Dzień Języków.
Celem Europejskiego Dnia Języków jest świętowanie językowej różnorodności w Europie i propagowanie znajomości języków obcych jak również promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.


Co dalej maturzysto? - planowanie kariery zawodowej

W okresie od 14 września 2015 r. do 02 października 2015 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z cyklu, „Co dalej maturzysto? planowanie  kariery zawodowej” realizowanych we współpracy z Centrum Konsultacji Edukacyjnej „Absolwent” w Lublinie. Zajęcia miały na celu:
-
zapoznanie maturzystów z zasadami rekrutacji na studia
- zapoznanie z wybranymi kierunkami studiów w Lublinie
- wzbudzenie refleksji uczestników nt. własnej kariery zawodowej, jej planowania.
Podczas zajęć zostały przybliżone uczniom te bardziej i mniej znane kierunki studiów, udzielano odpowiedzi na ich pytania. Wśród maturzystów cieszyły się one dużym zainteresowaniem.
Z pewnością udział w nich był pomocny w podjęciu przez trzecioklasistów trudnej decyzji wyboru dalszego etapu kształcenia. Koordynatorem realizacji zajęć w szkole była Ewa Pawlik – Rożek, pedagog szkolny.