2017/2018

 

 

SPOTKANIE Z KOMBATANTAMI

 

13 marca 2018 roku po raz kolejny młodzież naszej szkoły - klasa Ii - spotkała się z kombatantami: Panem Bolesławem Błaszczukiem, Panem Henrykiem Czerkasem, Panem Marianem Wojtasem i Marianem Kalinowskim.
Młodzież mogła wysłuchać opowiadań z wojny wprost od osób, które ją przeżyły.
Była to pouczająca lekcja historii.

 

położenie położenie położenie

 


 

UDZIAŁ W KONKURSIE

 

23 lutego 2018 roku uczeń naszej szkoły Damian Podkościelny wziął udział w II Międzyszkolnym Konkursie "Co nam Przekazują Zesłańcy Sybiru". Przygotował prezentację multimedialną pt "Syberia we wspomnieniach POETKI - SYBIRACZKI", w której zamieścił wrażenia ze spotkań z Panią Krystyną Świrniak - Mateuszuk, która od wielu lat odwiedza naszą szkołę i stale spotyka się z młodzieżą.


 


 

SPOTKANIE Z KOMBATANTAMI

 

20 lutego 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie młodzieży klas I f i II c z kombatantami. Panem Bolesławem Błaszczukiem - uczniem i nauczycielem tajnego nauczania, Panem Henrykiem Czerkasem - prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych i Panem Marianem Kalinowskim - sekretarzem Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Spotkanie było żywą lekcją historii. Uczniowie zadawali goœciom pytania dotyczące wojny.
Na zakończenie uroczystoœci kombatanci otrzymali symboliczne wiązanki kwiatów.

 

położenie położenie położenie


 


 

położenie położenie położenie

 


 

W dniu 8 grudnia uczniowie klasy 1f wzięli udział w zorganizowanym w bibliotece szkolnej wieczorku poezji „Słowa Zaklęte w poezji – 700 lat miasta Lublin”.
Podczas spotkania odbyto poetycki wirtualny spacer ulicami przedwojennego Lublina, szlakiem wytyczonym przez tajemniczego Wędrowca z „Poematu o mieście Lublinie Józefa Czechowicza.

 


 

W dniu 30 listopada 2017 roku biblioteka szkolna zorganizowała wyjście na spotkanie autorskie z pisarzami prozy fantastycznej: Mają Kossakowską (autorką bestselerowego „Siewcy wiatru” i cyklu powieściowego „Upiór południa”) oraz Jarosławem Grzędowiczem (autorem czytelniczego hitu „Pan Lodowego Ogrodu”). Pisarze opowiedzieli o swojej twórczości i odpowiedzieli na pytania czytelników.
Nasze książki wzbogaciły się o autografy, które prezentujemy na załączonych zdjęciach.

 

położenie położenie
położenie położenie

 


 

Na przełomie listopada i grudnia, najpierw na szkolnym patio a potem w bibliotece szkolnej, prezentowano wystawę „Lublin oczami poetów i malarzy”.

 

położenie
położenie
położenie
położenie położenie położenie

 


 

UWAGA - KONKURS

Dnia 30 listopada 2017 r. rozstrzygnięty został konkurs literacki dla uczniów zorganizowany w ramach szkolnego projektu „Słowa zaklęte w poezji”- 700 lat miasta Lublin.
Jury w składzie: p. dyr. Dorota Szendała, p. Anna Poleszak, P. Małgorzata Soboń, P. Gabriela Szachoń, P. Anna Zając przyznało następujące miejsca:
I. Wiktor Stachal kl. 2a
II. Paulina Nowacka kl. 1f
III. Nie przyznano

 

UWAGA - KONKURS

Zapraszamy uczniów XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie do wzięcia udziału w konkursach literackim i recytatorskim organizowanych w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Słowa zaklęte w poezji” – 700 lat miasta Lublin.

Link

 


 

Spotkanie autorskie z Panem Marcinem Wrońskim

Dnia 13 października 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała wyjście uczniów naszej szkoły na spotkanie autorskie z Panem Marcinem Wrońskim.
Pan Marcin Wroński to czołowy polski pisarz powieści kryminalnej, który w tym roku obchodzi 25-lecie pracy twórczej. W bieżącym roku ukazała się jego dziewiąta i ostatnia powieść o śledztwach komisarza Zygi Maciejewskiego "Czas Herkulesów".
Podczas spotkania autor polecił swoje ulubione tytuły, zdradził czego szuka w literaturze, co go inspiruje, a także które pozycje omija szerokim łukiem.
Wśród uczestników spotkania rozlosowano książki z autografami, które również trafiły do szkolnej biblioteki. Serdecznie zapraszamy do lektury.


 

położenie położenie
położenie położenie

 

 


 

Lekcja historii w zaprzyjaźnionej bibliotece

Dnia 10 października uczniowie klasy IF uczestniczyli w lekcji historycznej przygotowanej przez Filię nr 6 Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Poniatowskiego 4.
Lekcja zorganizowana była z okazji 71 rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny - młodej dziewczyny, sanitariuszki „Inki”, która poświęciła swoją młodość i życie za Ojczyznę.
Co roku 1 marca w Dzień Żołnierzy Wyklętych tysiące Polaków wychodzi na ulice swoich miast we wspólnym marszu, aby powiedzieć, że pamiętając o ich bohaterstwie i ogromnym poświęceniu takie hasła jak Bóg, Honor i Ojczyzna nie mogą stracić swej wartości.


 

położenie położenie

 

 


 

 

2016/2017

 

 

Akcja masowego czytania książek

 


Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania książek „Jak nie czytam jak czytam.” Celem akcji była promocja czytelnictwa.
1 czerwca 2017 o 9.50 wyposażeni w książki uczniowie oraz nauczyciele zeszli na patio szkolne i punktualnie o godzinie 10:00 ustanowili rekord w czytaniu w jednym momencie.
W tym roku w akcji wzięło udział 317 osób.

 

Gratulujemy wszystkim udziału w akcji. Zapraszamy za rok!!!

 


Prelekcja dla rodziców „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”


22 maja 2017 r. odbyła się prelekcja dla rodziców „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Celem jej było zachęcenie rodziców do podjęcia indywidualnych, codziennych działań prowadzących do uświadomienia młodzieży przyjemności i korzyści płynących z czytania.

 

Rodzice zostali także poinformowani o tym, że nasza biblioteka szkolna przystępując do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała kwotę 15 tys. zł na zakup nowości czytelniczych, z których będą mogli korzystać również rodzice.
Rodzice mogli również wyrazić swoje propozycje zakupu książek na przygotowanych w tym celu kartkach. Mogli zaproponować maksymalnie 10 tytułów które według nich powinny znaleźć się w zbiorach biblioteki szkolnej.

 


 

 

 

Wyniki konkursu

 

 


 

 

"Rodzinna historia"


W kwietniu 2017 uczniowie naszej szkoły: Julia Tomaszewska (IF) i Cezary Mydlak (IF) zostali laureatami X edycji konkursu wojewódzkiego „Rodzinna historia”. (III miejsce!!!)
Pod opieką nauczycieli bibliotekarzy przeprowadzili wywiad z Panem Adolfem Janem Uniażem ze Związku Sybiraków i przygotowali pracę literacką „Urodzony w niewoli”.
Gratulujemy sukcesu!!!

 

położenie
położenie

 

„Urodzony w niewoli” wywiad z Panem Adolfem Janem Uniażem. (link)

 


 

 

 

 


 

 

 

W grudniu, już po raz kolejny, biblioteka szkolna wzięła udział w akcji pomocy mieszkającym na Wschodzie „Polacy - Rodakom” organizowanej już po raz 17. z inicjatywy senatora Stanisława Gogacza.
W tym roku, zorganizowano kiermasz książek używanych. Przez dwa tygodnie młodzież w bibliotece oraz na patio szkolnym sprzedawała książki. Kupując je uczniowie, nauczyciele i rodzice wsparli akcję Polacy-Rodakom.
Ze środków, w ten sposób zebranych w wysokości 216,00 zł zakupiono produkty spożywcze: słodycze, kakao, kawę, konserwy mięsne, herbatę, bakalie i inne, które następnie zostały przekazane do sztabu akcji a tam zapakowane w biało – czerwone świąteczne paczki. Następnie zostały one przekazane mieszkańcom dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Większość z nich, mimo upływu lat, pamięta o swoich korzeniach i jest dumna z pochodzenia. Polacy na Wschodzie znają język polski, historię i literaturę swojej ojczyzny. Tęsknią za krajem przodków a wielu z nich znajduje się trudnej sytuacji.
Dodatkowo młodzież, pod opieką bibliotekarzy, przygotowała kartki świąteczne z życzeniami i dołączyła je do paczek.
Co roku, po akcji nadchodzą listy ze Wschodu, w których obdarowani dziękują przede wszystkim za pamięć. Poza tym w nadesłanych listach znajdują się całe historie rodzin, informacje skąd się wywodzą i w jakich okolicznościach znalazły się w danym miejscu.
Akcja z całą pewnością będzie kontynuowana ze względu na jej wagę.

 

 

W listopadzie i grudniu chętni uczniowie wykonywali w bibliotece szkolnej kartki i stroiki przekazane z życzeniami świątecznymi przyjaciołom i sympatykom szkoły.

położenie położenie

 

Tradycją szkoły stał się cykl spotkań dla uczniów klas pierwszych z uczniem i nauczycielem tajnego nauczania Panem Bolesławem Błaszczukiem. W czasie spotkań Pan Bolesław Błaszczuk zapoznaje młodzież ze swoją konspiracyjną działalnością, jaką prowadził podczas okupacji niemieckiej na terenie Lubelszczyzny. Opowiada o tajnych kompletach, na które uczęszczał najpierw jako uczeń a później nauczyciel.

położenie położenie

 

 

W okresie Święta Zmarłych delegacja uczniów i nauczycieli, odwiedziła  Mogiłę Pomordowanych na Zamku Lubelskim na cmentarzu przy ul. Lipowej, która jest pod opieką naszej szkoły. Jak co roku porządkowaliśmy mogiłę, zostały złożone kwiaty, zapalone znicze oraz  odmówiona modlitwa.
Nie zapominamy również o naszych patronach. Na cmentarzu przy ul. Lwowskiej w Chełmie znajduje się grób rodziny Prussów, w którym spoczywa jeden z patronów naszej szkoły – Piotr Pruss. Społeczność XXIII LO nie zapomina o wkładzie, jaki włożył w walkę o polską szkołę w okresie okupacji oraz jego działalność na polu oświaty w okresie powojennym.

 

 

 

W tym roku, w ramach współpracy XXIII LO z Radą Dzielnicy Wieniawa, biblioteka szkolna była jednym z punktów, gdzie można było oddać głos na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. W dniach 1 – 10 października 2016 r. mieszkańcy Lublina, którzy ukończyli 16 lat, mieli możliwość głosowania na dwa małe oraz jeden duży projekt. Do podziału jest 15 mln zł.
Dla naszych uczniów, którzy przystąpili do głosowania była to niewątpliwie praktyczna lekcja wychowania obywatelskiego.
położenie

 

 

 

W 2016 roku przypada 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci - pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza. 
W związku z obchodami  Roku Henryka Sienkiewicza we wrześniu w bibliotece szkolnej odbyło się czytanie „Quo vadis”. Zaprezentowana została również wystawa dotycząca życia i twórczości autora „Trylogii”.  Działania te miały zachęcić uczniów do sięgnięcia po utwory tego wybitnego pisarza, bo jak mawiał Henryk Sienkiewicz „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

 

 

 

2015/2016

 

W czerwcu nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „JAK NIE CZYYTAM , JAK CZYTAM” organizowanej przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole” przy współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i redakcji „Biblioteki Szkolne Online”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków, wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających „dorosłych”, promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, promocja bibliotek szkolnych.

 

W ramach akcji zorganizowano:

Szkolny Konkurs na Hasło Promujące Czytelnictwo w którym wzięło udział 26 osób. Nagrodzeni uczniowie to:
I miejsce Karolina Suska z klasy 2a za hasło „ Zamiast stukać w klawiaturę warto sięgnąć po lekturę”
II miejsce Katarzyna Idzik z klasy 2a za hasło „Zrób z lektury przyjaciela niech Ci nuda nie doskwiera”.

Na korytarzach, klatkach schodowych i patio rozwieszono plakaty z hasłami zachęcającymi do czytania książek.

10 czerwca 2016 r. od godz. 10.00 wzięliśmy udział w ogólnopolskim ustanawianiu rekordu czytania w jednym momencie. Zorganizowano happening  „Pociąg do książki”. Uczniowie i nauczyciele czytający dowolną książkę utworzyli „pociąg’ po wyznaczonej wcześniej trasie. Dowodem udziału w akcji było otrzymanie numerowanego biletu na „Pociąg do książki”. W akcji wzięło udział 279 osób.

 

 

„Nauczyciele tajnego nauczania to patrioci kochający swą Ojczyznę, to bohaterzy patrzący w przyszłość. Oni uczyli walki z wrogiem, wiary w lepsze jutro oraz w to, że Polska wkrótce będzie wolna.”

Uczniowie klas pierwszych, jak co roku, mieli okazję zapoznać się z jednym z Patronów naszej szkoły. W czerwcu, w bibliotece odbył się cykl spotkań z Profesorem Bolesławem Błaszczukiem, byłym uczniem a później nauczycielem tajnego nauczania. Pan Bolesław Błaszczuk działał w tajnych kompletach na terenie ubelszczyzny. Z narażeniem życia niósł „kaganek oświaty” . Dzięki jego wspomnieniom uczniowie mogli zapoznać się z czasami kiedy za krzewienie polskości groziły najsurowsze kary.

 

Początkom państwa polskiego i jego chrystianizacji poświęcono wystawę „1050-lecie Chrztu Polski 966 – 2016” zaprezentowaną w kwietniu na szkolnym patio.

 

W styczniu po raz kolejny z ogromną przyjemnością gościliśmy Panią Krystynę Świrniak – Mateuszuk na cyklu spotkań podczas których prelegentka przybliżyła uczniom historię deportacji Polaków przez Związek Radziecki w czasie II wojny światowej. Uczniowie wysłuchali wspomnień z jej kilkuletniego zesłania. Nasz gość jako kilkuletnia dziewczynka wraz z rodziną i tysiącami innych Polaków została deportowana do Kazachstanu. Do Polski wróciła dopiero w 1946 r. Dzięki spotkaniom z Panią Krystyną Świrniak - Mateuszuk młodzież ma możliwość poznania „żywej historii”.

położenie położenie położenie
położenie położenie położenie

 

Już od początku listopada w bibliotece szkolnej chętni uczniowie przygotowywali kartki, ozdoby oraz stroiki przeznaczone do sprzedaży na kiermaszu świątecznym organizowanym na szkolnym patio. Dochody z kiermaszu przeznaczone zostały na paczki świąteczne dla potrzebujących uczniów.

położenie położenie położenie
położenie położenie położenie

 

Od lat nasza szkoła opiekuje się Mogiłą Pomordowanych na Zamku Lubelskim, która znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Również w tym roku 29 października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, młodzież porządkowała mogiłę i teren wokół niej, złożyła kwiaty, zapaliła znicze oraz w skupieniu i modlitwie oddała hołd pomordowanym.
Delegacja nawiedziła również grobowiec Nauczyciela Tajnego Nauczania Piotra Prussa w Chełmie.

 

15 października 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste przekazanie pamiątek
po zmarłym Nauczycielu Tajnego Nauczania – Piotrze Prussie. Pamiątki, pozostawione pod opieką Zarządu Oddziału ZNP w Lublinie, Szkole przekazała Pani Celina Stasiak – Prezes Okręgu Lubelskiego ZNP w towarzystwie gości z Arnhem. Wśród przekazanych pamiątek są ordery, odznaczenia, legitymacje oraz dokumenty.
Piotr Pruss szkolnictwu i nauczaniu pozostał wierny przez całe życie. Od 1933 r. do wybuchu wojny był nauczycielem szkół powszechnych. Niemal od początki okupacji hitlerowskiej zajmował się tajnym nauczaniem w Chełmie i powiecie chełmskim. Inicjował i pomagał nauczycielom organizować tajne komplety. Działał w tajnej powiatowej Komisji Oświaty i Kultury, pełnił ważne role kierownicze w powiatowej Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, brał udział w zbrojnym podziemiu w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie z wielkim oddaniem i pasją organizował na terenie województwa lubelskiego placówki kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

Z okazji Dnia Nauczyciela na szkolnym patio zaprezentowano wystawę „Komisja Edukacji Narodowej 1773 - 1794”.

 

Na przełomie września i października wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie promującym czytelnictwo zorganizowanym przez MEN „Książki naszych marzeń”.

 

W ramach konkursu, na podstawie ankiet, przygotowano listę pięćdziesięciu tytułów książek o przeczytaniu których marzą uczniowie naszej szkoły. Kolejnym krokiem było nagranie krótkiego filmu promującego te ksiązki. W tworzenie filmu zaangażowała się telewizja szkolna. Nagrodami w konkursie były ksiązki znajdujące się na liście dołączonej do zgłoszenia. Link do filmu dostępny w zakładce telewizja szkolna TVS.
"Dziękuję wszystkim za udział w naszym konkursie. Wszystkie filmy były bardzo ciekawe, dobrze zrobione. Duże zainteresowanie, jakimi cieszył się konkurs, przede wszystkim udowodniło, że chcecie czytać…”- powiedziała na gali finałowej minister Joanna Kluzik –Rostowska.